Babišové a Lorencové... Hřebejk promluvil o divokých 90. letech

22.04.2019 14:17

Režisér Jan Hřebejk se v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil k době 90. let, ale také k šéfovi předrevoluční Státní bezpečnosti Alojzi Lorencovi.

Babišové a Lorencové... Hřebejk promluvil o divokých 90. letech
Foto: Facebook
Popisek: Režisér Hřebejk protestuje proti Zdeňku Ondráčkovi
reklama

Hřebejk se vyjádřil mimo jiné k tomu, že Lorenc po změně režimu rozjel úspěšnou kariéru v oblasti poradenství ohledně informačních technologií. „Když se komunismus hroutil, nebylo Lorencovi ani 50 let. Byl to mladý člověk, který se mezi geronty v StB zřetelně vymykal a ani bych ho nepovažoval za přesvědčeného komunistu. Na špičku kontrašpionážních složek se zkrátka bez členství ve straně dostat nemohl. Lidi, kteří před revolucí figurovali v nejvyšších patrech bezpečnostních a armádních složek, ale i složek hospodářských, byli pak s nástupem kapitalismu první na startu, protože měli potřebné informace,“ sdělili Hřebejk s tím, že to jsou všichni ti Andrejové Babišové a další. Podle něj měli na začátku 90. let přece jenom trochu strach, zda jim to někdo za jejich kariéru za komunismu spočítá, ale následně je strach opustil a dnes jim nechybí drzost. To se mu rozhodně nelíbí.

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11079 lidí

K 90. letům a střídání garnitury se vyjádřil poměrně kriticky. „Určitý amatérismus lidí, kteří komunisty střídali u moci, byl přece nevyhnutelný. Kde se měli ze dne na den vzít profesionální demokratičtí diplomati, vojáci a třeba i novináři? Lidi, kteří v 90. letech nastupovali do těchhle zaměstnání, se pochopitelně učili za pochodu a na pásce byli první pracovníci předrevolučních pézetek, prognosťáků a ministerstev. Ti věděli, co si koupit nebo za kým jít,“ zmínil Hřebejk. 

Původní text ZDE.

On sám je výrazným kritikem Andreje Babiše (ANO). A tak nechyběl ani vzkaz jeho voličům. „Pokud mají lidi pocit, že se v 90. letech všechno rozkradlo, tak ať nevolí Babiše, protože on je jeden z těch, co náš stát rozkrádali,“ sdělil Hřebejk. Babiš je mu dle jeho slov nepříjemný a jeho brutální konflikt zájmů podle něj společnosti škodí. Uznal však také, že Babiš dokáže svůj byznys udržovat a nést zodpovědnost za svých 200 tisíc zaměstnanců.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

22:07 USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

Oslavy Dne nezávislosti se ve Spojených státech nesly ve znamení násilí. V ulicích došlo k desítkám …