Bakalovy vagony, co pamatují Brežněva, děsí obce. Vozí v nich nebezpečný fosfor

27.09.2014 13:22

Nebezpečný fosfor vozí po české železnici staré vagony, co pamatují Brežněva: Firma ovládaná Bakalou tím děsí obce v okolí. Na staré sovětské vagony prý Bakalova firma dostala výjimku. Především obce, které leží na trase, kudy nebezpečný náklad jezdí, se podle Blesku obávají možné havárie nevyhovujících souprav.

Bakalovy vagony, co pamatují Brežněva, děsí obce. Vozí v nich nebezpečný fosfor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Vysoce hořlavý bílý fosfor z Kazachstánu prý přepravují ve starých a nevyhovujících sovětských vagonech. Tenhle postup firmy AWT, která patří do impéria miliardáře Zdeňka Bakaly, však podle Blesku zneklidňuje veřejnost.

Z Petrovic u Karviné přes Bohumín do břeclavské chemičky – popisuje Blesk trasu, kudy jezdí soupravy nebezpečných sovětských souprav. Jde prý přitom o stejný typ vlaku, který po nehodě nákladu firmy Kazfosfat na západě Ukrajiny v roce 2007 způsobil zamoření dvou desítek vesnic a 90 kilometrů čtverečních.

Výjimku udělil ministr dopravy

Dopravce AWT (dříve OKDD), který spadá do impéria, ovládaného miliardářem Zdeňkem Bakalou, však dostal na tenhle kontroverzní převoz nebezpečného materiálu výjimku od ministra dopravy Antonína Prachaře z ANO.

Vagony přitom nevyhovují normám RID, tedy Řádu pro přepravu nebezpečných věcí, závazného v EU. Dle společnosti AWT však jsou postupně nahrazovány již vyhovujícími kontejnery. A od roku 2015 se prý přejde na kontejnery úplně, jen jich prý zkrátka nebyl dostatek. Vlaky mají například omezenou rychlost, jakou se mohou pohybovat, jezdí jednou měsíčně a v noci. O problému informovala první MF Dnes s tím, že obce ležící okolo trasy se obávají havárie, kterou si nikdo nechce připustit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…