Bankrot OKD je blízko, varuje komentátorka. Odboráři budou muset ustoupit

5. 9. 2013 22:58

Vedení OKD chce horníkům snížit mzdy o 20 procent. Odbory navrhují 7 procent. Pokud se se zaměstnavateli nedohodnou, hrozí stávka. Už teď je jasné, že 17. září horníci budou demonstrovat. Komentátorka Zuzana Kubátová v Událostech, komentářích potvrdila, že dolům už není příliš pomoci.

Bankrot OKD je blízko, varuje komentátorka. Odboráři budou muset ustoupit
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„Bankrot OKD je věc, která vůbec není nepravděpodobná. Analytici to naopak považují za čím dál pravděpodobnější scénář. I když se odboráři budou snažit sebevíc, budou muset přistoupit na zhoršení podmínek pro zaměstnance. Ale bylo by dobré, kdyby majitelé k té situaci přistupovali co nejcitlivěji. Je třeba si uvědomit, že OKD vyčerpala všechny rezervy, které má. Teď spotřebovává peníze, které dostala za uhlí, jež prodá teprve příští rok,“ připomněla.

Odbory přitvrdí. Chtějí zásah prezidenta

Ale nemyslí si, že by management šetřil jen na mzdách zaměstnanců. „Já si myslím, že firma nesahá jenom na peníze horníků. Osekala třeba rozvojové programy, ale úsporná opatření přicházejí pozdě a vedení si ne zcela uvědomuje, jaké dopady to bude v regionu mít. Akcionáři OKD se zaměstnanci příliš nekomunikují. Kdyby šéfové dávali najevo nějaká gesta pochopení a účasti, tak by to všechno působilo trochu jinak. Je třeba si uvědomit, že akcionáři si od roku 2008 z dolů odnesli na 57 miliard korun,“ řekla Kubátová s tím, že jistý ohled na region by proto mít mohli.

Vůdce hornických odborů Jan Sábel ve čtvrtek prohlásil, že pokud jednání, případně demonstrace, nepomůže, odbory přitvrdí. A spolupracují již i s dalšími odborovými svazy z regionu. Žádají také, aby se do jednání zapojil prezident Zeman. S ním prý situaci bude řešit bývalý odborový boss a nyní volební kandidát ČSSD Jaroslav Zavadil. Zároveň vyloučil, že by chtěl po vládě, aby doly dotovala. Řešením by ale mohla být „sociální těžba“. „Ta by ušetřila peníze daňových poplatníků,“ říká Sábel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

14:25 Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

Koronavirus změnil mnohé, ale některé věci stále zůstávají. I v této době se ozývá hodně kritiky na …