Bartoš: Zabíjeli u nás ruští zpravodajci. S Ruskem a Čínou máme zkušenosti

23.06.2021 12:34

Ivan Bartoš chce jako premiér dbát intenzivně o bezpečnost České republiky. Ta by měla být mnohem sofistikovanější a inovativnější. Bartoš by rád zapojil a přilákal „chytré lidi“ a dal více peněz na bezpečnostní výzkum a inovace. Také by se měla posilovat odolnost společnosti proti globálním bezpečnostním hrozbám.

Bartoš: Zabíjeli u nás ruští zpravodajci. S Ruskem a Čínou máme zkušenosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Anketa

Je Alena Schillerová dobrá ministryně financí?

69%
28%
hlasovalo: 8671 lidí

Volební lídr Pirátů a STAN Ivan Bartoš dorazil v doprovodu Víta Rakušana a poslance Jana Lipovského na konferenci nazvanou Naše bezpečnost není samozřejmost. Podle premiérského kandidáta nesmíme zapomínat na lidi, kteří o naši bezpečnost dlouhodobě pečují.

Bartoš jmenoval jako bezpečnostní hrozby vzestup Číny a agresivní chování Ruské federace, které jsme pocítili na vlastní kůži, když na našem území „zabíjeli ruští zpravodajci“. Nemluvě o „velmi reálných hrozbách hybridních“.

Piráti podle Bartoše mají v bezpečnostní politice jasnou vizi. „Chceme podpořit moderní a akceschopnou armádu, která dokáže reagovat na tradiční hrozby, ale také na hrozby nového druhu. Ať už v kyberprostoru nebo ty, které míří na společnost jako celek,“ jmenoval.

Kromě toho chtějí Piráti podporovat společenskou odolnost na měnící se prostředí. A třetí prioritou je partnerství v EU a NATO.

Kromě vizí ale musíme mít také konkrétní nástroje. Bartoš zmínil tři - financování, propojení bezpečnosti s výzkumem a inovacemi, a vnímání národní bezpečnosti v geopolitickém kontextu.

Financování by mělo být předvídatelnější, Ministerstvo obrany nemůže být obětí každoročního dohadování mezi vládními resorty. V rámci armádního rozpočtu by se měly zvýšit výdaje na výzkum a inovace, čímž by se současně podpořila domácí průmyslová základna a vzdělaní lidé by dostali šanci realizovat se v armádních projektech.

„Nezapomínejme, že bezpečnost České republiky se utváří za jejími hranicemi. Buďme proto předvídatelnými a spolehlivými partnery v NATO i Evropské unii,“ vyzval lídr Pirátů.

Záleží mu prý na tom, aby na bezpečnostních otázkách byla široká shoda, i když politická scéna bude vždy plná neshod a konfliktů.

„Tyto neshody a konflikty ale nesmí oslabit naši zemi jako celek. Naše bezpečnost není samozřejmost. Přistupujme k ní proto zodpovědně,“ uzavřel Ivan Bartoš.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…