Bašta k teroristickému útoku v Petrohradě: Já jsem si četl ruské sociální sítě a...

03.04.2017 22:43

Publicistka Petruška Šustrová a někdejší český velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta v pondělních Událostech, komentářích debatovali o bombovém útoku na petrohradské metro.

Bašta k teroristickému útoku v Petrohradě: Já jsem si četl ruské sociální sítě a...
Foto: ReproFoto: Youtube
Popisek: Výbuch v petrohradském metru.

V úvodu pořadu dostala slovo konzulka ČR v Petrohradě Jana Cimbolincová, která oznámila, že podle posledních informací není mezi zraněnými ani mezi oběťmi žádný český občan. Všichni Češi, a to i ti dlouhodobě žijící v Petrohradu, by měli být v pořádku. „Já bych řekla, že lidé teď začínají být stále více ostražitější... Úřady dostávají více upozornění, že se někde nachází zapomenutý objekt,“ prozradila dáma.

Šustrová: Já bych na teorii kavkazských teroristů moc nevěřila

Pak si vzala slovo Petruška Šustrová a zapochybovala, zda šlo o teroristické útočníky z Kavkazu. „Já na ty akce kavkazských teroristů tak stoprocentně nevěřím, protože ono se všechno svádí na kavkazské teroristy a pak se ukáže, že útočníky poslal Ramzan Kadyrov, což je velký podporovatel prezidenta Putina,“ prohlásila Šustrová. Ať už za tímto teroristickým útokem stojí kdokoliv, zaslouží si odsoudit stejně jako každý jiný útok na civilní obyvatele kdekoli ve světě.

Dáma připomněla, že v roce 1999 obyvatelé jednoho obytného domu upozornili bezpečnostní složky na podezřelé pytle v domě, přičemž tyto pytle si odvezla ruská FSB. A prověřování pytlů posléze trvalo čtyři roky.

Bašta doplnil další informace k teroristickému útoku. „Já bych tady doplnil nějaké informace, které tady nezazněly. V Petrohradu byli v loňském roce Tádžikové, kteří tam chystali teroristický útok. Je to teroristický útok.“

Při pohledu na ruské sociální sítě zjistil, že lidé diskutují o čtyřech teoriích, které upozorňují na to, kdo za útokem stojí. Nejvíce lidí věří teorii, že za útokem stojí ukrajinští nacionalisté. Kromě toho občané Ruské federace skutečně spekulují, že za útokem opravdu mohla stát bezpečnostní služba FSB, a další teorie říká, že to mohli být teroristé z Kavkazu. Stranou pozornosti občanů ale nezůstávají ani islamisté z Islámského státu. Čtvrtá varianta říká, že to mohl být naštvaný občan, který nebyl napojen na nikoho. „Třetí a nejrozšířenější verze je, že to byli ukrajinští nacionalisté,“ upozorňoval skutečně Bašta.

„Je možné, že po tomto útoku Ruská federace zpřísní podmínky pro migraci ze Střední Asie. A dá se očekávat, že dojde ke zintenzivnění syrské akce, pokud se ukáže, že tam vedou nějaké linky od toho dnešního útoku,“ popisoval dál situaci Bašta.

„Já bych soudila, že prezident Putin navrhne nějaké spojení s těmi západními protiteroristickými akcemi, ale nedokážu si představit, jak by se to vlastně udělalo,“ doplnila Šustrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…