Bavorsko podepíše s Českem memorandum o rozvoji železnice

01.02.2012 10:29

Bavorské a české ministerstvo dopravy se chystají podepsat memorandum o rozvoji vzájemné železniční dopravy. Oznámil to šéf bavorského rezortu Martin Zeil, který by měl dokument s českým kolegou Pavlem Dobešem (VV) stvrdit v první polovině letošního roku. Informuje agentura ČTK.

Bavorsko podepíše s Českem memorandum o rozvoji železnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Železnice, ilustrační foto
reklama

"Hranice už je téměř čtvrtstoletí znovu otevřená, ale u kolejí působí nedostatečná infrastruktura skoro jako závora. Všichni zúčastnění by měli být připraveni u tohoto tématu zintenzivnit práci," zdůvodnil Zeil potřebu rozvoje železnice mezi Českem a největší německou spolkovou zemí, ležící v jeho sousedství.

Připravovaný dokument je také symbolem dobrých sousedských vztahů

V memorandu chtějí obě strany podle Zeila stanovit, "kam by vlak měl jet jak podle infrastruktury, tak vzhledem k provozu". "Nechceme přitom jen ukazovat prstem na německý stát, ale dostát i své odpovědnosti jako tomu bude u znovuotevření čtvrté bavorsko-české trati mezi Selbem a Aší," prohlásil bavorský ministr, který připravovanému dokumentu přikládá i velký symbolický význam jako potvrzení dobrých sousedských vztahů. V současnosti se text podle něj nachází v závěrečném schvalovacím procesu.

Chystaný podpis memoranda Zeil oznámil při pondělních oslavách 150. výročí zahájení železničního spojení mezi Bavorskem a českými zeměmi. Trať tehdy vedla ze Schwandorfu do Plzně.

Češi a Bavoři nyní usilují hlavně o vybudování železničního koridoru, který spojí Prahu s Mnichovem a má výrazně urychlit vlakovou přepravu mezi oběma metropolemi. Tento záměr podporují regionální představitelé na obou stranách hranice, kteří sepsali společnou deklaraci za výstavbu koridoru a v pondělí ji předali německému ministru dopravy Peteru Ramsauerovi a náměstkovi českého ministra dopravy Ivu Vykydalovi.

Železniční koridor by měl vést přes Plzeň, Domažlice a Řezno

Realizace projektu údajně naráží hlavně na spolkové ministerstvo dopravy, které ho zatím nezařadilo do svého plánu výstavby na příštích pět let, což chtějí Bavoři i Češi změnit. "Doufám, že (deklarace) v obou hlavních městech ukáže, jak důležité je pro oba hraniční regiony toto vlakové spojení pro jejich budoucí rozvoj," podpořil iniciativu vlády bavorské Horní Falce a Plzeňského kraje Zeil.

Plánovaný železniční koridor má vést přes Plzeň, Domažlice a Řezno. Náklady na vybudování českého úseku mezi Plzní a hranicemi jsou odhadovány na 28 miliard Kč, na bavorské straně by kvůli lepšímu stavu tratí měly být podstatně nižší. Zainteresované regiony usilují o to, aby byl hotový do roku 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…