Belgie chce pro lepší boj proti terorismu vytvořit evropskou agenturu zpravodajských služeb

30.11.2015 14:49

Belgie je pro rychlé vytvoření evropské agentury zpravodajských služeb, k jejímž hlavním úkolům by patřilo posílení spolupráce zemí Evropské unie v boji proti terorismu. Uvedl to dnes belgický premiér Charles Michel. Podle Bruselu vyšetřování teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu ukázalo nedostatky ve spolupráci tajných služeb unijních zemí. Proti návrhu, který inicioval eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dmitris Avramopulos, je ale několik zemí včetně Francie.

Belgie chce pro lepší boj proti terorismu vytvořit evropskou agenturu zpravodajských služeb
Foto: wikipedia
Popisek: Belgická vlajka.

„Nyní se potýkáme s těžkostmi vyplývajícími z toho, že výměny (zpravodajských) informací v rámci Evropy jsou bilaterální. Dnes není v Evropě sladěna zpravodajská činnost. Musíme co rychleji vytvořit jakousi evropskou CIA, aby se daly dohromady informace o lidech, kteří mají radikální sklony, a abychom odhalili ty, kdo mají nepřátelské úmysly,“ řekl Michel. Bezchybná výměna informací tajných služeb by podle něj zamezila všem atentátům v Evropě.

V rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici RTL belgický premiér připustil, že návrh bude těžké prosadit, protože je proti němu v Unii odpor, mimo jiné i ze strany francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea.

Vznik celoevropské zpravodajské služby by si vyžadoval změnu unijních smluv a několik zemí EU jako Francie a Německo neskrývají své výhrady. „Nedokážu si představit, že bychom se v této oblasti vzdali národní svrchovanosti. Je třeba se spíše zaměřit na zlepšení výměny informací mezi existujícími institucemi (tajných služeb),“ reagoval nedávno na návrh německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…