Bělohradský a Pehe v ČT do hloubky rozebrali problém přistěhovalců. Došlo i na výprask Zemanovi

18. 1. 2015 14:12

Hosty druhé části Otázek Václava Moravce České televize byli filosof Václav Bělohradský a politolog Jiří Pehe. Shodli se na tom, že by hlasovali pro přijetí syrských uprchlíků v Česku, kdyby zastávali poslaneckou funkci. Podle Peheho je smutné, že Česko příjme jen 15 rodin. Bělohradský vysvětloval, kde leží základy dnešní vlny imigrantů. Zmínil přitom konec studené války a selhání Západu. Pehe prohlásil, že Evropa je bohatá a má vnitřní problém. Došlo i na Zemanova slova o handicapovaných dětech.

Bělohradský a Pehe v ČT do hloubky rozebrali problém přistěhovalců. Došlo i na výprask Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Bělohradský

"Asi bych hlasoval pro, ale je třeba si připomenout skutečnou příčinu imigrační vlny.... Třetí svět je plný "toxických odpadů" studené války a my jsme po jejím skončení měli přijmout spoluzodpovědnost k jejich řešení po konci studené války," zdůraznil Bělohradský. Pro přijetí syrských uprchlíků by hlasoval i Pehe, přičemž by se klonil k tomu, abychom přijali těch uprchlíků více. Je smutné, když tvrdíme, že na to nemáme kapacity, posteskl si filosof. Podle jeho názoru musíme přijmout svou spoluzodpovědnost jakožto členská země EU.  

Jsme suprově bohatí a neumíme si s tím poradit

Následně debatovali o multikulturalismu. Podle Bělohradského kulturu nejlépe vystihuje určitý odstup a zhodnocení vlastních tradic. Z tohoto hlediska je kultura jen jedna. Pro Česko podle jeho názoru není dobře, že jsme tu zůstali sami, odešli Slováci, Němci i nemalá část Židů a to neprospívá našemu státu. Řadě imigrantů se ale nechce žít v Česku, podle Bělohradského si totiž kladou otázku, proč by se měli učit česky. Raději se u nás budou učit německy či francouzsky a pak se přestěhují někam, kde najdou lepší uplatnění.

"Česká společnost se za sto let proměnila. Před sto lety bychom mluvili o společnosti multinárodní a multietnické a tomu odpovídá i naše reakce na imigranty. Jsme uzavřeni sami do sebe," přidal se k hodnocení Pehe. Zároveň se však cítíme být součástí EU, která garantuje volný pohyb osob. Měli bychom se proto podílet na společné evropské imigrační politice.

"To, že si nedokážeme v super bohaté evropské společnosti rozdělit bohatství tak, abychom nemuseli zatěžovat ty nejpotřebnější, a zároveň máme skupinu nejbohatších, kteří mají své majetky Bůh ví kde, není problém uprchlíků," podotkl Pehe.

Ghetta jsou neštěstím Evropy

Podle Bělohradského nesmíme zapomenout ani na fenomén ghett, do kterých jsou přistěhovalci uzavíráni, nebo se do nich sami uzavírají a nemají zájem na integraci do širší společnosti. "To je neštěstí pro demokracii," zdůraznil Bělohradský.

Moderátor Václav Moravec v této souvislosti vzpomněl i slov prezidenta Miloše Zemana. "Jako profesor mám zkušenosti s integrací handicapovaných dětí do škol v Itálii a je to tam velmi úspěšné. Tady se pan prezident mýlí. Překvapuje mě, že to řekl sociálně demokratický prezident. Slabší patří ke společnosti," zdůraznil Bělohradský.

Přidal příklad, na který narazil v rámci integrace občanů v Itálii: Jedno z žen, která do země přišla z Afriky, byla nucena živit se prostitucí a měla v této souvislosti výtku ke křesťanství. Při výkonu povolání ji prý vždy křížek tlačil.

Proti Zemanovým slovům se postavil i Jiří Pehe. Stačí se prý podívat na německý fotbalový tým, který rozhodně nestojí jen na světlovlasých hráčích kdysi tak typických.

Země se neotřásá v základech

Oba myslitelé následně zhodnotili první rok působení Sobotkovy vlády. Podle Peheho se země neotřásá v základech a společnost se zklidnila, což je jednoznačně pozitivní, "Nejvíc se mi nelíbilo to, jak vláda přechytračila EU ve věci služebního zákona, když se na tom dohodla s opozicí. A najednou zjišťujeme, že jsme EU vlastně nepřechytračily," podotkl Pehe. Sobotka se podle Peheho ukazuje, že je lepší politik, než si o něm mnozí mysleli. Kdyby si měl vsadit, tak by Pehe odhadl, že Sobotkova vláda vydrží u moci celé čtyři roky.

Podle Bělohradského tuto vládu vede zajímavý tandem. Na jedné straně klasický politik v tom nejlepším smyslu slova Bohuslav Sobota (ČSSD) a na straně druhé Andrej Babiš (ANO), který hovoří nepolitickým jazykem. Tito pánové se vyvažují, doplňují a vládě to svědčí. Totéž bylo v minulosti možné říci například o dvojici Václav Havel a Václav Klaus. Tato situace tedy není pro Česko něčím zcela novým.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…