Benešová etiku výroky neporušila, rozhodl nejvyšší soud

01.02.2013 14:26

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová neporušila etická pravidla advokáta, když veřejně označila svou nástupkyni ve funkci Renatu Veseckou a další představitele justice za "justiční mafii". Ústavní činitelé by navíc měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané.

Benešová etiku výroky neporušila, rozhodl nejvyšší soud
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová

Z těchto dvou hlavních důvodů zrušil Nejvyšší soud pravomocný rozsudek, podle kterého se Benešová měla omluvit a zaplatit přes 400 tisíc korun na nákladech řízení. Obsah odůvodnění rozsudku sdělil Jaroslav Ortman, advokát jednoho z žalobců Benešové.

Justiční mafie?

Kauza tzv. justiční mafie se táhne od roku 2007, kdy Benešová pronesla v Českém rozhlasu na adresu Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů.

Sedm lidí, které zmínila, na ni následně podalo žalobu na ochranu osobnosti. Pražský vrchní soud v roce 2011 nakonec rozhodl, že se Benešová musí omluvit, což následně učinila. Letos v lednu ovšem Nejvyšší soud bez bližšího odůvodnění zveřejnil, že vyhověl dovolání Benešové a vrací věc vrchnímu soudu k novému projednání.

Podle právníka Jaroslava Ortmana, který zastupuje žalobce Kučeru, je rozsudek Nejvyššího soudu poměrně obsáhlý - má 13 stran a zahrnuje řadu odkazů na judikaturu. Vrchnímu soudu vytýká Nejvyšší soud především to, že opřel své rozhodnutí mimo jiné o fakt, že Benešová je advokátka a jako taková by se měla chovat svědomitě a zachovávat vážnost advokátského stavu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…