Benešová etiku výroky neporušila, rozhodl nejvyšší soud

1. 2. 2013 14:26

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová neporušila etická pravidla advokáta, když veřejně označila svou nástupkyni ve funkci Renatu Veseckou a další představitele justice za "justiční mafii". Ústavní činitelé by navíc měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané.

Benešová etiku výroky neporušila, rozhodl nejvyšší soud
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová
reklama

Z těchto dvou hlavních důvodů zrušil Nejvyšší soud pravomocný rozsudek, podle kterého se Benešová měla omluvit a zaplatit přes 400 tisíc korun na nákladech řízení. Obsah odůvodnění rozsudku sdělil Jaroslav Ortman, advokát jednoho z žalobců Benešové.

Justiční mafie?

Kauza tzv. justiční mafie se táhne od roku 2007, kdy Benešová pronesla v Českém rozhlasu na adresu Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů.

Sedm lidí, které zmínila, na ni následně podalo žalobu na ochranu osobnosti. Pražský vrchní soud v roce 2011 nakonec rozhodl, že se Benešová musí omluvit, což následně učinila. Letos v lednu ovšem Nejvyšší soud bez bližšího odůvodnění zveřejnil, že vyhověl dovolání Benešové a vrací věc vrchnímu soudu k novému projednání.

Podle právníka Jaroslava Ortmana, který zastupuje žalobce Kučeru, je rozsudek Nejvyššího soudu poměrně obsáhlý - má 13 stran a zahrnuje řadu odkazů na judikaturu. Vrchnímu soudu vytýká Nejvyšší soud především to, že opřel své rozhodnutí mimo jiné o fakt, že Benešová je advokátka a jako taková by se měla chovat svědomitě a zachovávat vážnost advokátského stavu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…