Bez Moroze ani ránu. Vicepremiér John trvá na svém výběru

06.05.2011 9:39

Pokud si nebude moci do vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí vzít předseda VV Radek John i svého bývalého náměstka z vnitra Michala Moroze, raději Nečasův kabinet opustí. Premiér s angažováním bývalého spolupracovníka bezpečnostní agentury ABL nesouhlasí a odmítá ho na Úřadu vlády zaměstnat.

Bez Moroze ani ránu. Vicepremiér John trvá na svém výběru

Další vládní krize může vypuknout, pokud si předseda Věcí veřejných Radek John i premiér Petr Nečas budou stát na svém v záležitosti Michala Moroze, kterého si chce vicepremiér John vzít s sebou do vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí. Potíž je však v tom, že by se musel stát zaměstnancem Úřadu vlády, což Nečas striktně odmítá.

„Buď bude Úřad vlády respektovat lidi, které John nabídne, nebo do toho nepůjde. Část těchto projektů si může přenést i do pozice vlivného poslance," upozornil Johnův poradce Jan Kubáček pro MF Dnes, že pokud Nečas nevezme Moroze na milost, tak předseda Věcí veřejných z vlády, kde působí jako vicepremiér bez portfeje, odejde.

Moroz vnímá spor kolem své osoby jako politický

Sám John potvrdil, že na svém bývalém náměstkovi, kterého premiér odmítá kvůli dřívější spolupráci s bezpečnostní agenturou ABL, trvá. A nevzdává se ani Moroz. „Jde o politický spor a politici se také musejí dohodnout," domnívá se Moroz. Mluvčí vlády Jan Osúch k tomu uvedl, že jednání běží a vicepremiér má statut svého nového úřadu předložit vládě do 31. května.

Johnův úřad coby vicepremiéra bez portfeje spadá pod Úřad vlády, čímž je osud Morozovy spolupráce s Johnem závislý na Nečasově rozhodnutí. Když ale během nedávné vládní krize premiér hovořil o „deABeLizaci" státní správy, zmiňoval mezi lidmi, kteří mají odejít, i tehdejšího náměstka ministra vnitra Moroze. Později uvedl, že se nikdy nestane zaměstnancem Úřadu vlády.

Hlavu na špalek bude dávat John, proto má zodpovědnost za své lidi

„Razíme heslo, že kvalitní agendu dělá kvalitní tým. Odpovědnost, co se týče pravomocí a personálu, nese politický šéf Radek John. Pokud nebudeme mít záruku, že nám bude kvalitní tým k dispozici, tak úřad nepřijmeme," řekl pro ParlamentníListy.cz Kubáček. Podle něj už ústupků premiérovi bylo dost a až se bude bilancovat, ponese hlavu na špalek jen předseda John.

K věci:

Nečas ho chtěl vyhodit, John ho bere k sobě. Bez ptaní 

Bez Moroze nový úřad nepřijmu, vyhrožuje John 

Premiér Nečas nepustí náměstka Moroze za Johnem

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

16:44 Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

Od TOP 09 i Pirátů a STANu se ozývá, jak za inflaci a zdražování může Andrej Babiš. Šéf Pirátů Ivan …