Bezpečnostní riziko pro Česko. Přicházejí studenti z Ruska. Tajné služby v akci, uvedl Gazdík

16.04.2022 9:30

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v rámci dopadu rusko-ukrajinského konfliktu upozorňuje v rozhovoru pro MF DNES na nové bezpečnostní riziko. Vedle přílivu ukrajinských dětí se totiž strmě navyšují počty zájemců o vysokoškolské studium z Ruska a z Běloruska. Řešení situace nyní podle Gazdíka hledají i tajné služby.

Bezpečnostní riziko pro Česko. Přicházejí studenti z Ruska. Tajné služby v akci, uvedl Gazdík
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Gazdík při rozhovoru

Ze 140 tisíc ukrajinských dětí mezi 3 až 18 lety, které jsou zaregistrovány v České republice, je přes 23 tisíc v běžných třídách základních škol a další desítky tisíc jsou v adaptačních skupinách. Nižší kapacity jsou ve školkách, ale i tam je umístěno přes 3000 dětí.

Na střední školy se přihlásilo 1280 Ukrajinců, což z hlediska kapacit není problém. „Jsme připraveni pro ně vytvořit přijímací řízení, patrně v průběhu prázdnin, tak, aby pro ně mohli ředitelé uvolnit další místa a aby se to přitom českých studentů dotklo co nejméně,“ podotkl ministr Gazdík.

Navýšení počtů ve třídách může prý nepatrně ovlivnit kvalitu výuky, když průměrně přibudou tři čtyři ukrajinští žáci do třídy. „Na druhou stranu je to velmi malá cena za to, že jejich otcové dnes brání i naši zemi,“ prohlásil Gazdík.

Ani ukrajinští vysokoškoláci nepředstavují zatím problém. „Vysoké školy situaci zatím zvládají skvěle. My jsme hned asi pátý den války uvolnili 150 milionů korun na integraci ukrajinských studentů vysokých škol a jsme připraveni tu částku navýšit, kdykoli bude potřeba. Vysoké školy přišly samy s mnoha aktivitami a řešeními,“ zmínil ministr.

Ovšem velký problém podle Gazdíka nastává s ruskými a běloruskými studenty. „Bohužel máme problém s ruskými a s běloruskými studenty. A ten problém je možná ještě větší, protože musíme dbát na bezpečnost naší země, a třeba vychovávat Vladimiru Putinovi IT odborníky a posílat mu zpátky budoucí hackery je pro nás bezpečnostní riziko,“ řekl Gazdík.

Situací se již zabývají tajné služby: „Takže v tuto chvíli hledají jak ústřední krizový štáb, tak tajné služby řešení, jak nastavit proces udělování víz studentům z Ruska nebo z Běloruska. Nebude to v mnoha případech lehké. V pondělí jsem byl na Vysokém učení technickém v Brně, které má nyní tisíc ruských a běloruských žádostí o studium,“ doplnil ministr školství Gazdík s tím, že klíčové bude udělení azylu a domnívá se, že v mnoha případech nemusí být azyl udělen.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naprostý průšvih v Berlíně: Němci hovořili o raketách, Rusové poslouchali a vše zveřejnili

20:28 Naprostý průšvih v Berlíně: Němci hovořili o raketách, Rusové poslouchali a vše zveřejnili

Německo čelí během několika dní již dalšímu skandálu spojenému s únikem tajných vojenských informací…