Bezvěrec je na Blízkém východě na úrovni zvířete, vykládal zvesela ministrův bratr, arabista Pelikán. Pak bavil publikum vtipy o nevědomých Konvičkovcích

08.12.2016 20:01 | Zprávy

REPORTÁŽ Konvičkovci by možná uvítali čádor, uvedl za obveselení studentů i dalších návštěvníků na besedě v rámci Íránských dnů v Plzni arabista a překladatel Petr Pelikán. Padesátka především mladých lidí se dozvěděla o způsobu „umlčení opozice“ po íránsku nebo o tom, jak velký odkaz má v sobě Perská říše – staré Řecko i Řím jsou podle hosta jen epizoda. Zazněl zde příměr o nespolehlivosti Kurdů i informace, že „pod hávem duchovního se skrývá velmi pokrokové revoluční myšlení“.

Bezvěrec je na Blízkém východě na úrovni zvířete, vykládal zvesela ministrův bratr, arabista Pelikán. Pak bavil publikum vtipy o nevědomých Konvičkovcích
Foto: archív autora
Popisek: Petr Pelikán

„Kupujete zboží a dostanete odpověď ‚to nestojí za to‘. Vy musíte říci ‚to stojí za to‘ a chvilku ten ping-pong pokračuje. Někteří Češi to pochopili tak, že se neplatí a píší o tom, jak jsou Íránci zejména k Čechům pohostinní, protože od nich nikdy nechtějí peníze,“ začal zvesela Pelikán.

Aplaus jako umlčení

Dál pak zavzpomínal na jednu událost: „Před několika lety jsem byl na vzpomínkových slavnostech dvacátého výročí úmrtí imáma Chomejního. Při vrcholné příležitosti v mauzoleu hovořil tehdy nejdříve tehdejší prezident Ahmadínežád, poté Chomejního syn a potom nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. Chomejního syn byl v té době v politické opozici a sklízel obrovský potlesk. Logicky jsem si to vykládal tak, že  i na takového slavnostní příležitosti protivládní síly mají své zastoupení. A pak mi říkají – to bylo trapné, jak byli nezdvořilí vůči tomu synovi, protože byť je poněkud na jiné straně než oficiální postoje, tak je to jeho syn. Ale oponoval jsem, že  sklízel aplaus. A oni mi vysvětlili, že to byl zdvořilý způsob, jak jej nepustit ke slovu.“ Podobných věcí je v Íránu podle arabisty Petra Pelikána na každém kroku mnoho.

Kampak na Peršany

„Nevím o nějaké podobné blízké říši, která existuje kontinuálně tak dlouho a může na to být hrdá. Perská kultura a civilizace je něco, s čím se nemůžeme při vší hrdosti vůbec měřit. Projevuje se to v íránském zdravém sebevědomí,“ uvedl dále arabista.

„V jedné věci jsou dosti podobni nám – celkem rádi nadávají na politiku a na poměry, aniž by to vždy museli nutně myslet vážně. Je to impérium, které přestože se za posledních 200 let zmenšilo na polovinu, pořád je mnohonárodnostní, které v sobě zahrnuje nejrůznější jazyky, náboženství a i přesto je soudržné duchem hrdosti na íránskou kulturu. Ať jsou to již nespolehliví Kurdové, Arabové, Balúčové, Azerové, kteří žijí v Íránu, pořád jsou to velice zapálení vlastenci bez ohledu na to, jaký režim v Íránu zrovna vládne. Zajedete-li si na druhý břeh Perského zálivu, do Kuvajtu, Emirátů nebo na Bahrajn, do střední Asie nebo na Kavkaz, všude tam vidíte obrovský íránský vliv a respekt,“ přednášel dále zaníceně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…