Bílé dívky střílejí. O tom se mlčí! uhranul v ČRo vědec Oliva. Tachecí jen koukala

1. 9. 2020 9:17

Mnozí zastánci liberalismu a tolerance ve skutečnosti šíří nesnášenlivost, myslí si jazykovědec Karel Oliva, který už před dvěma lety varoval, že se blížíme vizi totalitní společnosti z románu 1984. A po dvou letech je to prý ještě horší. Západ podle jeho názoru už vůbec není liberální.

Bílé dívky střílejí. O tom se mlčí! uhranul v ČRo vědec Oliva. Tachecí jen koukala
Foto: Screen z přenosu Českého rozhlasu
Popisek: Jazykovědec Karel Oliva rozmlouvá s moderátorkou Barborou Tachecí
reklama

Bývalý šéf Ústavu pro jazyk český AV ČR a jazykovědec Karel Oliva v rozhovoru pro Český rozhlas s Barborou Tachecí poznamenal, že politická korektnost se českého jazyka téměř nedotkla. V jazyce příliš nenahrazujeme pojmy jako „černý“ a „bílý“ jinými slovy. Lidé se jen vyhýbají slovu „cikán“ a říkají Rom, ale to je jediný posun, kterým čeština prošla, alespoň podle Olivy. V jiných jazycích to prý bylo mnohem horší. Především v angličtině.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 20057 lidí

Oliva podotkl, že především v anglosaské společnosti došlo k nárůstu nesnášenlivosti, kterou její nositelé vydávají za liberalismus a toleranci. „Ale vlastně jsou pravým protikladem těchto věcí,“ zdůraznil Oliva.

Už před dvěma lety Oliva říkal, že se svět začíná podobat hrozivé vizi George Orwella v románu 1984. „Myslím, že se to ještě zhoršilo,“ poznamenal Oliva po dvou letech s tím, že se mu zdá nesmyslné prosazovat, aby se Black, neboli černý,  psalo s velkým B a slovo white, neboli bílí záměrně s malým w. Jazykovědec se opravdu domnívá, že jde o nesmysly, které se v jazyce neprosadí. „Pokud tedy nedojde k nějaké masivní represi,“ podotkl Oliva.

Oliva upozornil, že to, že o nějakých problémech nebudeme mluvit nebo je budeme složitě opisovat jinými slovy, tyto problémy zkrátka a dobře nevyřeší.  

Poukázal na to, že o smrti černocha George Floyda, kterého na konci května zabil bělošský policista, se hodně psalo, ale o střílení kupříkladu do bílých dívek se téměř nemluví. „A ti lidé začínají být tak naštvaní, jako jsme my bývali naštvaní před těmi třiceti a trošku lety,“ vrátil se Oliva na konec 80. let minulého století, do časů, kdy v této zemi panovali komunisté a lidé svobodně nemohli říkat, co si myslí. Alespoň ne na veřejnosti. Jazykovědec má za to, že na pověstném Západě je to vlastně dnes stejné, protože za vyslovení názoru, jenž bude považován za nevhodný, může člověku hrozit vyhazov z práce.

„Západ si říká liberální, ale ve skutečnosti vůbec liberální není. Nebo to alespoň není ten liberalismus tak, jak jsme si ho kdysi vykládali. Je zcela neliberální a netolerantní k názorům jiných,“ pravil Oliva.

Lidé, kteří zažili komunistickou vládu u nás, cítí, že se Západ blíží k tomu, co znali a dávají si pozor, aby se nám sem podobné poměry nevrátily. Západ by teď měl podle Olivy čerpat z naší zkušenosti a též si dát pozor.

I lidem na Západě by totiž podle jazykovědce mělo být jasné, že když přestaneme o něčem mluvit nebo to nazveme jiným jménem, tak tím ve skutečnosti nic nevyřešíme. Problém bude dál doutnat pod povrchem.  

To neznamená, že by zavrhoval slušnost a zdvořilost. Slušnost a zdvořilost jsou základem pro fungování společnosti. Politická korektnost však jde hodně daleko za hranice slušnosti a jako každý extrém tato politická korektnost škodí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…