Bilion dolarů v ohrožení. Spojené státy prý ohrožuje nová finanční bublina

16. 8. 2014 20:31

Česko se teprve nedávno začalo zvedat z hospodářských potíží. Poněkud děsivě proto může působit varování amerického ekonoma Richarda Veddera z Univerzity Ohio. Ten tvrdí, že američtí studenti často nezvládají splácet své půjčky. Z toho se mohu zrodit další problémy ekonomiky Spojených států. Jde až o bilion dolarů. Informaci přináší server Týden.cz.

Bilion dolarů v ohrožení. Spojené státy prý ohrožuje nová finanční bublina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary
reklama

Ekonom Richard Vedder upozorňuje, že řada amerických studentů nesplácí své studentské půjčky, když skončí studium. Např. proto, že nemohou najít práci. Oficiální čísla říkají, že půjčku nesplácí asi 15 procent dlužníků, ale odborník má za to, že problém může být mnohem rozsáhlejší. Americká vláda totiž čerstvým absolventům vychází vstříc tím, že prvních 6 měsíců nesplácení půjček ignoruje. Pokud by se na tyto půjčky uplatnily přísné bankovní standardy, míra nesplácení by dosahovala až 30 procent.

„Je to něco na způsob bubliny. Otázka je, zda ta bublina má dost velký rozsah na to, aby vykolejila celou ekonomiku. Jedná se o více než bilion dolarů, což jsou dokonce i ve Spojených státech velké peníze. Odpovídá to čtyřem tisícům dolarů na každého Američana včetně žen a dětí,“ upozorňuje Vedder.

Celý rozhovor najdete v pondělním vydání časopisu Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…