Bitva v ČT: Lékařka žádá omluvu od odboráře za slova o antidepresivech

27.02.2014 8:00

Výkonný výbor Nezávislé odborové organizace ČT ve středu ve svém prohlášení tvrdil, že situace v ČT je natolik napjatá a plná strachu, že stoupl i objem vydávaných antidepresiv, které musí užívat redaktoři i editoři zpravodajství. Avšak lékařka se ohradila proti takové interpretaci. Informuje o tom server mediar.cz. „Předseda odborů Dekoj špatně pochopil, co jsem mu soukromě říkala v ordinaci,“ tvrdí doktorka a žádá omluvu.

Bitva v ČT: Lékařka žádá omluvu od odboráře za slova o antidepresivech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova zpravodajství České televize
reklama

Poté, co moderátoři zpravodajství ČT Daniela Drtinová a Martin Veselovský ohlásili svůj odchod z České televize, přišli odboráři s tvrdým prohlášením namířeným proti vedení televize i Radě ČT.

„Odchody zkušených osobností z ČT jsou důsledkem dlouhodobé napjaté atmosféry, ve které se jen těžko duševně pracuje. Jistě není samo sebou, že se v posledních dvou letech rapidně zvýšila spotřeba antidepresiv indikovaných závodní lékařkou. V prostředí plném strachu, marnosti a beznaděje, kde jsou zaměstnanci i externí spolupracovníci mnohdy nuceni k neúnosné pracovní době, která jim znemožňuje elementární kontakt s rodinami, se nedá očekávat žádný profesní růst, tvůrčí invence ani spokojenost z vykonané práce. Není tedy divu, že z takového prostředí, kde převažuje demotivace, únava a pasivita, lidé utíkají,“ píše mimo jiné v prohlášení odborů.

Závodní lékařka žádá omluvu

Proti tvrzení šéfa odborů Antonína Dekoje, že za poslední dva roky stoupl počet antidepresiv předepisovaných závodní doktorkou, vystoupila podle serveru mediar.cz právě praktická lékařka ČT Martina Zajíčková. Dekoj prý špatně pochopil, co mu soukromě říkala v ordinaci.

„Počet preskripcí antidepresiv na mém pracovišti skutečně za posledních několik let o jednotky stoupl, není však možné dávat tento stav do přímé souvislosti se situací v České televizi. Nejen, že je vyšší míra užívání těchto medikamentů celosvětovým trendem, ale na pacienty působí i množství vlivů, které nemají s pracovními podmínkami zcela nic společného,“ prohlásila. A chce omluvu.

Na vlastní žádost odešli dva moderátoři a tři editoři

Ani vedení České televize nesouhlasí s tvrzením odborů a zveřejnilo reakci na jejich prohlášení, v něm se mimo jiné píše, že ČT24 je jedním z nejúspěšnějších zpravodajských televizních kanálů v celoevropském kontextu. A v tuto chvíli zaměstnává přes tři sta padesát lidí s průměrnou mzdou násobně převyšující průměr celorepublikový. „Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce,“ zdůrazňuje vedení ČT.

„Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi. Situaci ve zpravodajství v něm interpretuje pět lidí, z nichž pouze jeden má s úsekem souvislost, ostatní působí jako technik z přenosu, zvukař, účetní a stavěč scénických dekorací. Je-li zákonnou rolí odborů lhaní, překrucování a vyjadřování se k věcem nepříslušným, pak toto prohlášení je praktickou ukázkou tohoto poslání. Vidím v něm jasnou snahu odborů o politizaci dění v České televizi,“ říká ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a dodává: „Nejsem si vůbec jist, jestli by ostatní členové odborové organizace, kterým na České televizi záleží, s posledním prohlášením odborů souhlasili,“ napsal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš drtil Piráta. Nesmysl! Podívejte na Německo, o kolik se zadluží. Vypadnou vám oči z důlků

19:35 Babiš drtil Piráta. Nesmysl! Podívejte na Německo, o kolik se zadluží. Vypadnou vám oči z důlků

V rámci Senátu začalo ve středu hledání kompromisu, jak má vypadat daňový balíček chystaný pro příšt…