Boj o moderní léčbu rakoviny pokračuje

21.05.2013 14:36

Pražské protonové centrum na léčbu rakoviny je nejmodernější na světě a přesto pojišťovny posílají léčit české pacienty do německého Mnichova. „I když je léčba v obou centrech cenově srovnatelná, VZP stále otevřeně tvrdí opak,“ říká mluvčí centra Vladimír Šulc.

Boj o moderní léčbu rakoviny pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice Na Bulovce

Ohledně orotonového centra v Praze (PTC), kde by se mohli čeští pacienti léčit s nádorovými onemocněními, mlží podle Šulce jak šéf VZP Zdeněk Kabátek, tak i ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Obojí zhruba půl milionu

VZP se dohodla s německou klinikou na slevovém balíčku s paušální částkou 0,5 milionu korun na léčbu jednoho pacienta, přitom maximální garantovaná cena v české klinice je podle hlavního lékaře PTC Jiřího Kubeše 550 tisíc korun. „Paušální cena je podle mého názoru nevýhodná zejména pro pojišťovnu, protože v některých případech se dá s cenou jít výrazně dolů,“ řekl Kubeš v rozhovoru pro Českou televizi.

„Cena léčby v pražském protonovém centru je tedy srovnatelná s Německem a může být i pro pojišťovny výhodnější, nehledě na to, že centrum v Mnichově má deset let staré zařízení a Praha to nejmodernější na světě. I když tyto informace VZP velmi dobře ví, stále si trvá na svém a preferuje léčbu pacientů v zahraničí,“ vysvětluje Šulc.

Sám ředitel VZP Zdeněk Kabátek v pořadu ČT s Václavem Moravcem tvrdil, že jinou srovnávací nabídku než od centra v Mnichově nedostal, i když mu PTC podle Šulce několikrát nabídky na léčbu posílalo, ale nikdy na to nereagoval a tvrdí, že léčba v pražském centru je o stovky tisíc korun dražší.

Petice má již 140 tisíc podpisů

„V současné chvíli vycházíme z faktů. Faktem je, že v těch případech, které řešíme, nám PTC mimo smluvní vztah nabídlo podmínky významně nevýhodnější než mnichovské protonové centrum,“ uvedl šéf VZP.

Sám ministr zdravotnictví Leoš Heger v médiích prezentuje protonovou léčbu až pětkrát dražší, než je léčba běžným ozařováním, přitom toto tvrzení zatím ekonomicky nedoložil.

O možnost, aby se v protonovém centru v Praze mohli léčit čeští onkologičtí pacienti, bojuje iniciativa Hlas pro život v čele s Františkem Matějkou, který již v rámci petice nasbíral 140 tisíc podpisů z celé České republiky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…