Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu

18.06.2021 19:45

Profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš se vyjádřil k prvnímu setkání americké hlavy státu Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle něj schůzka dopadla dobře, a to proto, že se lišila od všech předchozích. Píše o tom server iRozhlas.cz.

Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Lukeš ke schůzce Putin–Biden uvedl, že ruský prezident v minulosti porušil všechny sliby, které dal předchozím americkým prezidentům. „A toto právě byla první schůzka, při níž nikdo nikomu nic nesliboval,“ sděluje Lukeš. Zásadní pak dle jeho slov byla ta skutečnost, že Biden předal Putinovi seznam kroků, které Spojené státy učiní, pokud Rusko nepřestane s kybernetickými útoky. 

Lukeš, jenž působí na univerzitě v Bostonu, uvedl také to, že Rusko v současné době získává pozornost jen aktivitami svých agentů v Evropě. To nepovažuje za dobrou cestu pro 21. století. A právě proto si myslí, že summit byl úspěšný, protože Biden byl schopen tuto realitu ruské hlavě státu představit.

Následně Lukeš hovořil také o tom, že jako přítel Ruska na Západě doufá, že se Rusko začne chovat rozumně a slušně na mezinárodní scéně. „Najednou by se ukázalo, že ruská ekonomika se v mnohém zlepšila,“ míní Lukeš.

A důležité podle Lukeše je rovněž to, aby západní politici tlačili na dodržování lidských práv v Ruské federaci. „Každý soudný člověk je schopen se podívat na fakt a sám si udělat závěr, co je pravdivé,“ uvedl Lukeš k výroku Putina, jenž řekl, že situace s lidskými právy je ve Spojených státech mnohem horší. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …