Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu

18.06.2021 19:45

Profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš se vyjádřil k prvnímu setkání americké hlavy státu Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle něj schůzka dopadla dobře, a to proto, že se lišila od všech předchozích. Píše o tom server iRozhlas.cz.

Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Lukeš ke schůzce Putin–Biden uvedl, že ruský prezident v minulosti porušil všechny sliby, které dal předchozím americkým prezidentům. „A toto právě byla první schůzka, při níž nikdo nikomu nic nesliboval,“ sděluje Lukeš. Zásadní pak dle jeho slov byla ta skutečnost, že Biden předal Putinovi seznam kroků, které Spojené státy učiní, pokud Rusko nepřestane s kybernetickými útoky. 

Lukeš, jenž působí na univerzitě v Bostonu, uvedl také to, že Rusko v současné době získává pozornost jen aktivitami svých agentů v Evropě. To nepovažuje za dobrou cestu pro 21. století. A právě proto si myslí, že summit byl úspěšný, protože Biden byl schopen tuto realitu ruské hlavě státu představit.

Následně Lukeš hovořil také o tom, že jako přítel Ruska na Západě doufá, že se Rusko začne chovat rozumně a slušně na mezinárodní scéně. „Najednou by se ukázalo, že ruská ekonomika se v mnohém zlepšila,“ míní Lukeš.

A důležité podle Lukeše je rovněž to, aby západní politici tlačili na dodržování lidských práv v Ruské federaci. „Každý soudný člověk je schopen se podívat na fakt a sám si udělat závěr, co je pravdivé,“ uvedl Lukeš k výroku Putina, jenž řekl, že situace s lidskými právy je ve Spojených státech mnohem horší. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…