Brabec věří, že vláda bude pokračovat v současném složení

15.07.2019 16:17

Ministr životního prostředí a místopředseda hnutí ANO Richard Brabec si myslí, že menšinová vláda ČSSD a ANO bude pokračovat v současném složení, uvedla ČTK.

Brabec věří, že vláda bude pokračovat v současném složení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr životního prostředí
reklama

Sociální demokracie podle něj v kabinetu prosadila mnoho věcí ze svého volebního programu. Brabec věří tomu, že to ČSSD zohlední při dnešním jednání svého předsednictva, které rozhoduje, zda sociální demokracie bude v koalici pokračovat. Brabec to řekl novinářům před dnešním jednáním kabinetu. Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje současnou vládní koalici za nejlepší variantu. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) má vláda velmi dobré výsledky.

Brabec se domnívá, že není důvod, aby sociální demokracie z vlády odešla. „Kolegové prosadili spoustu ze svého volebního programu zatím v této vládě a věřím, že i tohle nějakým způsobem vezmou v úvahu. Ale je to už opravdu na nich. Myslím, že nebudeme ani přemlouvat, ani rozmlouvat. Myslím, že členové předsednictva s nějakým stanoviskem už přijedou,“ řekl Brabec.

Podle Vojtěcha je zachování nynější koalice nejlepší variantou pro udržení stability země. „Myslím, že nikdo nechce nestabilitu. Tato vláda v konečném důsledku funguje, nevidím důvod, proč ji nějak zásadně rozbíjet. Můj osobní názor a moje přání je, aby vláda pokračovala tak, jak v současné době funguje,“ řekl novinářům.

„Domnívám se, že vláda má velmi dobré výsledky, ať už v oblasti ekonomiky, vědy, sociálního zabezpečení. Když se podíváme na to, co jsme slíbili a co se naplňuje, jsem přesvědčen, že jak ANO, tak ČSSD si dokázaly uhrát velmi dobré výsledky, velmi dobré body,“ řekl Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle něj to tak vnímá i většina obyvatel. Lidé posuzují vládu spíše podle výsledků než podle jmen, míní. Také podle ministra průmyslu by tedy vláda měla pokračovat.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Na dnešní schůzi vlády nahradili ministry ČSSD náměstci. Jednání kabinetu totiž začalo ve 14:00 a předsednictvo sociální demokracie zasedlo už o hodinu později. „Jsem si jist, že klíčová jednání, tedy mezi předsedy koaličních stran, probíhají celou dobu. Myslím si, že se uskutečnily nějaké hovory, možná telefonáty během víkendu, ale to nevím. Možná i během dnešního dne,“ poznamenal Brabec. Podle Vojtěcha je poměrně běžné, že ministry zastoupí náměstci, například při zahraničních cestách členů vlády. Činnost kabinetu to podle ministra zdravotnictví nenabourává.

Setrvání ve vládě podmiňuje ČSSD tím, že v čele Ministerstva kultury nahradí Antonína Staňka (ČSSD) místopředseda strany Michal Šmarda. Prezident Miloš Zeman na páteční schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a Staňkem uvedl, že je připraven k 31. červenci ministra kultury odvolat. Ohledně nominace jeho nástupce chce počkat na rozhodnutí předsednictva, neslíbil ale, že ho bude respektovat.

Vojtěch připustil, že to, že se výměna ministra kultury protahuje, není ideální. Koná se podle něj ale celá řada jednání a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) záleží na tom, aby se situace vyřešila. To, že Zeman zmínil konkrétní termín odvolání Staňka, považuje Vojtěch za posun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…