Bradáčová je zralá na rezignaci, píše poradce expremiéra. Jenže jí Pelikán jde na ruku...

31.12.2016 13:35

Jaký má za sebou rok pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová? Podle serveru Svobodné fórum Pavla Šafra to byl pro Bradáčovou tak špatný rok, že je zralá na rezignaci, jenže podle názoru někdejšího poradce Petra Nečase Jiřího Sezemského si dovolila chyby justice ještě obhajovat. A to není všechno...

Bradáčová je zralá na rezignaci, píše poradce expremiéra. Jenže jí Pelikán jde na ruku...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Lidové noviny jsou podle Jiřího Sezemského nakloněny vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Svědčí o tom mimo jiné rozhovor, v němž dáma na počátku tohoto roku obhajovala svou práci z roku 2015. Do úspěšných kauz byl zahrnut i případ Davida Ratha. Jenže chyba lávky, rok se s rokem sešel a kauza Davida Ratha se skoro celá rozsypala, protože Vrchní soud totálně rozmetal klíčový důkaz v Rathově případu – odposlechy. Podle soudu byly pořízeny nezákonně, protože nebyly splněny všechny podmínky pro jejich povolení.

Bradáčová se proti rozhodnutí soudu obratem ohradila a prohlásila, že rozhodnutí Vrchního soudu je s ohledem na dosavadní soudní praxi „jen stěží odborně obhajitelné“. Obrátila se na ministra spravedlnosti za hnutí ANO Roberta Pelikána, který podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Okamžitě tak vyvstávají otázky, jak je možné, že taková ‚dosavadní praxe‘ byla dlouhodobě tolerována. To poukazuje na poněkud skandální poměry v glorifikované ‚nové‘ justici, která v boji proti porušování zákona podle nálezu Vrchního soudu sama porušuje zákon,“ udeřil Sezemský.

Celý komentář naleznete zde.

„To jsou tak závažná zjištění, že měla následovat okamžitá reakce nejvyššího státního zástupce a ministra spravedlnosti. Pokud Lenka Bradáčová nezákonnou praxi obhajuje a potvrdí se, je to důvod k její rezignaci z postu vrchní státní zástupkyně. Ministr Robert Pelikán se však naopak rozhodl jít Bradáčové na ruku, což je v souladu se strategií hnutí ANO poslední doby. Místo aby vyvolal s dotčenými soudci a žalobci kárné řízení, ztotožnil se s názorem vrchní žalobkyně a stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona podá,“ pokračoval.

Stát sám by měl dodržovat zákon, jestliže to požaduje po občanech. Odposlechy nelze povolovat v rozporu se zákonem. Podle Sezemského je s nimi třeba šetřit, i když budou v souladu se zákonem, jelikož představují velký zásah do soukromí odposlouchávaných občanů. Ani to se ale zřejmě neděje. K dovršení všeho zlého navíc části odposlechů často unikají do novin vlastněných Andrejem Babišem (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…