Bratr Tomia Okamury: Zeman kolaboruje s Moskvou. Tak vyspělý národ jako Češi zasluhuje lepšího prezidenta

21.07.2016 7:01 | Zprávy

Strach o svého bratra Tomia má Hayato Okamura. Uvedl to v dnešním rozhovoru pro MF Dnes. A jaký k tomu má důvod? „Z Tomia se stal tvrdý populista,“ tvrdí.

Bratr Tomia Okamury: Zeman kolaboruje s Moskvou. Tak vyspělý národ jako Češi zasluhuje lepšího prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Hayato Okamura je úplně jiný než Tomio. Nejen, že je členem KDU-ČSL, ale je i mírný, tichý, pomalu mluvící – a pomáhá uprchlíkům. Zároveň se také snaží nalézt protikandidáta, který by porazil prezidenta Miloše Zemana. 

Podle jeho slov je sice pravdou, že Evropa nemůže přijmout všechny uprchlíky, lze však i v takové situaci jednat solidně a lidsky jako německá kancléřka Angela Merkelová. Se svým bratrem se však nehádá, neboť se témět nevídají.

„Tomio je nesmírně zaměstnaný, takže se poslední roky všichni tři bratři, já, prostřední Tomio a nejmladší Osamu, scházíme pouze ve výroční den úmrtí naší drahé maminky 8. prosince. A to je moc pěkné. Tomio a Osamu koupí nebo uvaří nějaké japonské jídlo, bývá to spojené s katolickou mší svatou za maminku, takže je s námi i pan farář. Sedíme, přátelsky rozmlouváme, jsou u toho často i naše děti, maminčini vnuci. Její osobnost nás spojuje, maminka nad námi drží ochrannou ruku,“ říká Hayato.

O svém bratru hovoří jako o osobnosti s charizmatem. „Pevně věřím tomu, že to v jádru myslí dobře. V poslední době se u něj ale něco zvrtlo. Stal se z něj populista dost těžkého kalibru, jako by ho politika semlela. Chytá se všech možností, jak se udržet na politickém výsluní, a to i za cenu, že zajde v některých věcech opravdu příliš daleko,“ uvedl. Není si dle svých slov jist, zda ve víru politiky neztrácí cit pro to, co je správné, dobré a lidsky přiměřené. „Mívám o něho obavy,“ řekl.

„Nejsem žádný sluníčkář, jsem křesťanský realista. Jako křesťan jsem volán k tomu, abych byl otevřený pomoci všem lidem, bez rozdílu rasy, náboženství, kultury i jazyka. Ale v praxi to není jednoduché. V době, kdy každých několik týdnů dojde v Evropě a jejím okolí k dalšímu atentátu a téměř vždy jsou pachatelé muslimského vyznání, hluboce chápu své české spoluobčany, kteří se migrantům a uprchlíkům muslimského vyznání nedovedou otevřít. Pro mě samotného to není jednoduché, ale přijímám to jako výzvu,“ podotkl Hayato.
 
Pohovořil také o akci na záchranu iráckých křesťanů, kteří se poté, co se dostali do Česka, vydali z důvodu nespokojenosti do Německa nebo zpět domů. Zklamání to však prý není. „Ta akce se zčásti podařila, část lidí, asi čtyřicet, tu žije dál. Nepokládám to za neúspěch ani za nějaký nevděk. Se skupinou dvaceti iráckých křesťanů jsem se nedávno setkal na Cyrilometodějské pouti na Velehradě a měl jsem možnost zúčastnit se mše v syrsko-katolickém obřadu, sloužené aramejsky a arabsky,“ uvedl k akci, jíž on sám napomáhal.

Závěrem se Okamura vyjádřil k prezidentu Miloši Zemanovi. „Jednání pana prezidenta Zemana nese zjevné rysy kolaborace s Putinovou Moskvou. Tak vyspělý národ jako Češi si zaslouží lepšího prezidenta, který jednoznačně potvrdí místo našeho národa v západní civilizaci a nebude zpochybňovat naše členství v NATO a Evropské unii,“ říká s tím, že on by si sám na Hradě představoval bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…