Britský následník Charles má problém. Bojoval za "odlišná náboženství", teď však unikl jeho velmi nepěkný názor na Židy a Izrael

12.11.2017 10:10

Následník britského trůnu princ Charles v minulosti vzbuzoval kontroverze jen díky svému mediálně hojně propíranému vztahu se svojí současnou manželkou Camillou Parkerovou Bowlesovou. Nicméně na světlo se nyní dostaly jeho názory na Židy, které příliš nekorespondují s jeho váženým postavením.

Britský následník Charles má problém. Bojoval za "odlišná náboženství", teď však unikl jeho velmi nepěkný názor na Židy a Izrael
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nový židovský hřbitov
reklama

Princ Charles je v politické rovině dlouhodobě vnímán jako klasický liberál, který horuje pro otevřené hranice, multikulturalismus a další aspekty, které jsou vlastní britským labouristům či americkým demokratům. Jak však naznačuje jeho osobní korespondence s bojovníkem proti apartheidu Laurensem van der Postem, následník britského trůnu ve svém soukromí projevuje i poněkud temnější atributy, které jsou vlastní spíš představitelům radikální levice.

V roce 1986 ve zmiňovaném dopise se velmi nelichotivě vyjadřoval o Izraeli a Židech, které obviňoval z hlavního podílu na vypjaté situaci na Blízkém východě. Mimo jiné nejstarší syn britské královny Alžběty tvrdí, že masivní exodus evropských Židů do regionu způsobil v největší míře současné problémy mezi Židy a Palestinci. „Terorismus v regionu bude zastaven až poté, co zmizí jeho důsledky,“ dává Charles jasně najevo, jak se staví k Židům.

Jak rovněž uvádí britský deník Daily Mail, Charles také vyzval tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, aby se postavil „židovské lobby“. Tento výraz je přitom podle mnohých považován za antisemitský, protože potvrzuje stereotypy o existujícím spojenectví v rámci celosvětového židovstva a často jím „argumentují“ antisemité, kteří naznačují, že bohatí američtí Židé ze zákulisí ovládají vládu a Bílý dům.

Své zděšení nad zveřejněním obsahu dopisu prince Charlese nijak neskrývá editor vlivného listu The Jewish Chronicle Stephen Pollard. „Ta slova o židovské lobby jsou z mého pohledu nejvíce alarmující pasáží celého dopisu. Přesně v tomto duchu hovoří po celá staletí antisemité. Charles tak přebírá mýtus o tom, že mocní a záludní Židé tahají za nitky zahraniční politiky, bankovního systému atd. Je to celé pro mě opravdu šokující.“

Princ Charles má sice podle Daily Mail mnoho židovských přátel, ale podle nejmenovaných zdrojů má velmi „drsný“ názor na stát Izrael, ale současně má v muslimském světě silné postavení a je považován za podporovatele Palestiny. Na konci minulého roku následník britského trůnu, podobně jako levicoví aktivisté, vyjádřil obavy z údajného nárůstu populismu a nenávisti vůči jiným náboženstvím. Zveřejnění dopisu s výrazně antisemitskými rysy nicméně dává jasnější představu, za koho a proti komu Charles loboval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…