Britský politolog varuje: Putin má víc přátel, než se může zdát

17.04.2014 15:34

Politolog Timothy Garton Ash se v komentáři pro britský the Guardian zamýšlí nad tím, jak se k Rusku staví Čína a Indie. Ukazuje se totiž, že prezident Ruské federace Vladimir Putin má v těchto zemích více přátel, než by se mohlo na první pohled zdát. Text známého autora shrnul server Britské listy.

Britský politolog varuje: Putin má víc přátel, než se může zdát
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Historik Timothy Garton Ash se pozastavuje nad tím, jak se liší stanovisko Západu vůči Ruské federaci v porovnání např. s Čínou či Indií. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov se dočkal velmi vřelého přijetí v Čínské lidové republice a vyslechl si tam slova čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že mezi Ruskem a Čínou panují nejlepší vztahy a že jde o země, které hrají nezastupitelnou úlohu při udržování světového míru a stability. Komunistická Čína podle Ashe oceňuje, že Putin zaměstnává Spojené státy na evropské půdě a nezbývá jim tak tolik sil, aby se angažovaly v asijské oblasti.

Pochopení se Putin ostatně dočkal i na straně Indie, které poděkoval za „umírněný a objektivní postoj ke Krymu“. „Můj přítel se právě vrátil z Indie. Liberální indičtí přátelé se obávají, že v nejlidnatější demokratické zemi na světě od června zavládne režim připomínající vlastní verzi putinismu,“ píše Ash. Tuto by mohl po případném úspěchu ve volbách přinést Narendra Modi. Země, které mají zkušenost s kolonizací ze strany západních mocností, mohou i na počátku 21. století k Putinovi vzhlížet. Podle Ashe může dokonce v tomto století nastat opakování ukrajinského scénáře i v jiných zemích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

7:19 Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha.…