Britský profesor žádá parlamentní vyšetřování Corbynovy kauzy údajné spolupráce s StB

18.02.2018 9:41

Britský parlament by měl prověřit kontakty vůdce labouristů Jeremyho Corbyna s československými špiony. V listu Sunday Express to dnes napsal profesor Buckinghamské univerzity Anthony Glees v reakci na výroky bývalého agenta StB Jána Sarkocyho o údajné Corbynově spolupráci s československou Státní bezpečností. Zprávu přinesla ČTK.

Britský profesor žádá parlamentní vyšetřování Corbynovy kauzy údajné spolupráce s StB
Foto: archív autora
Popisek: Jeremy Corbyn
reklama

Kauzu by podle Gleese měl projednat parlamentní výbor pro tajné služby a bezpečnost.

Podle Sarkocyho Corbyn v minulosti spolupracoval s StB vědomě, archivní svazky o jeho spolupráci nebyly zfalšované. Český Archiv bezpečnostních složek ale vědomou Corbynovu spolupráci vyloučil, za směšnou pomluvu a za naprosto nepravdivé tvrzení označil Sarkocyho slova Corbynův mluvčí.

Podle Gleese by sám Corbyn měl do věci vnést jasno. „Měl by publikovat své zápisky z té doby. Měl by také kontaktovat (ruského) prezidenta Vladimira Putina a vyžádat si záznamy o své osobě, aby je parlamentní výbor mohl posoudit. Obdobná žádost by se měla týkat i záznamů (německé komunistické rozvědky) Stasi o Corbynovi,“ uvedl britský profesor.

Domnívá se kromě toho, že informace o schůzkách Corbyna s českým špionem by měli mít britští agenti. Parlamentní výbor by si měl záznamy o Sarkocym vyžádat v britských tajných službách MI5 a MI6.

Obdobná výzva se objevila na internetovém petičním serveru Change.org. Autoři textu vyzývají Corbyna, aby svou nevinu doložil zveřejněním „všech záznamů vztahujících se k jeho osobě vedených StB a Stasi“.

Veřejnost má právo na úplné informace o Corbynově napojení na komunistické špionážní agentury. „Corbyn je povinen objasnit, s kým se setkal, jaké informace předával a jak hluboké jeho kontakty byly,“ konstatuje se v petici, kterou zatím podpořily zhruba 2 000 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

10:43 „ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

Alena Vitásková byla v listopadu definitivně zproštěna obvinění v kauze solárů. A teď se soudí o odš…