Brněnský politolog na ČT: Je to typická mobilizace po ruském způsobu

26.09.2022 21:31 | On-line

Z Ruska uprchlo od středy, kdy byla vyhlášena částečná mobilizace, zhruba čtvrt milionu mužů. Kreml podle informací chystá uzavření hranic. O tom, jestli se Rusku podaří mobilizací zbrzdit postup ukrajinské armády ve válce, hovořil politolog Zdeněk Kříž z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ve Studiu ČT24. Pokud bude nadále trvat pomoc od Západu, ani mobilizace podle jeho slov nepovede k tomu, že bude Rusko od porážky na Ukrajině uchráněno. Povolávacím rozkazem si podle Kříže prezident Putin vyřizuje i účty mj. s demonstranty proti mobilizaci a válce

Brněnský politolog na ČT: Je to typická mobilizace po ruském způsobu
Foto: Repro TV
Popisek: Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Rusy, aby se postavili proti mobilizaci. Ruským vojákům vzkázal, že je Putin posílá na smrt. A přišel pro ně také s nabídkou: „Vzdejte se, nepošleme vás zpátky do Ruska a garantujeme vám slušné zacházení.“

V současnosti desítky tisíc Rusů utíkají kvůli mobilizaci z Ruska. „Rusko potřebuje co nejdříve vyrovnat nepoměr v živé síle mezi ruskou a ukrajinskou armádou, protože nesmírně těžko se země o velikosti Francie obsazuje s 200 tisíci vojáky, když se ta země houževnatě brání,“ říká politolog Kříž.

Rusové podle Kříže s povolávacími rozkazy přicházejí s půlročním zpožděním. „Aby mobilizace měla efekt v podobě poskytnutí dobře vycvičeného vojenského personálu, ti ruští mobilizovaní vojáci se na frontě objevují zhruba o šest měsíci dříve, než by měli,“ podotkl.

Průběh mobilizace v Rusku zhodnotil: „Ten obrázek je velmi rozmanitý. Celkově se zdá, že po takovémto ruském způsobu ta mobilizace v zásadě probíhá podle očekávání. Putinův režim si mobilizací také vyřizuje účty se svými nepřáteli. To znamená, že přednostně povolává ty, kteří se proti němu postavili, ať už v demonstracích proti mobilizaci nebo na protestech proti válce na Ukrajině,“ pokračuje Kříž.

„Prostě vidíme smíšený obrázek, kdy mobilizace možná nepostupuje tak rychle, jak by si oficiální ruské autority přály. Ale přece jenom postupuje,“ shrnuje.

Dokáže podle Kříže tato mobilizace zabrzdit ukrajinský postup v této válce? „Záleží na mnoha faktorech. Nejdůležitějším faktorem je, zda vydrží podpora Ukrajiny od Západu. Pokud ano, tak podle mého soudu tato mobilizace, vzhledem ke zdrojům, které má Rusko k dispozici, nepovede k tomu, že by Rusko bylo uchráněno porážky na Ukrajině,“ říká politolog Zdeněk Kříž.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…