Brněnský právník vytahuje vážné téma: Původní gotické části českých korunovačních klenotů jsou ve Vídni. Kdy zažádáme o vrácení?

30.09.2018 17:43

Brněnský právník Zdeněk Koudelka se v sobotním vydání MF Dnes vyjádřil k tomu, že část našich korunovačních klenotů drží Rakousko.

Brněnský právník vytahuje vážné téma: Původní gotické části českých korunovačních klenotů jsou ve Vídni. Kdy zažádáme o vrácení?
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

„Kdo se zajímá o historii, ví, že svatováclavská koruna je gotický klenot zhotovený na objednávku Karla IV. ve 14. století. Také je veřejnou informací, že žezlo a jablko uložené spolu s korunou na Pražském hradě jsou renesanční, zhotovené v 16. století. Je logické se ptát, kam se podělo původní gotické jablko a žezlo z doby Karla IV.,“ popisuje Koudelka s tím, že korunovační klenoty se jen tak neztratí. Gotické jablko a žezlo se podle jeho slov zdánlivě z českých dějin potichu vytratilo. 

Následně popisuje, jak si každý návštěvník Vídně může v pokladnici vídeňského Hofburgu prohlédnout žezlo a jablko Království českého i ceremoniální český kurfiřtský plášť. „Je logické předpokládat, že jsou to původní gotické součásti českých korunovačních klenotů,“ domnívá se Koudelka. Korunovační klenoty se podle něj dostaly do Vídně v obavách při třicetileté válce. „Do Prahy byly přiváženy jen na korunovace, trvale se vrátily roku 1791. Zřejmě původní žezlo a jablko zůstaly ve Vídni,“ dodal a překvapuje jej, že jsme dosud o gotické žezlo a jablko nežádali. 

„Korunovační klenoty spravuje Kancelář prezidenta republiky a jsou spojeny s hlavou státu. Věci se může ujmout prezident republiky. Miloš Zeman plánuje navštívit Rakousko, může tam požadavek na vrácení našich klenotů a českého kurfiřtského pláště vznést. Měli jsme žádat o vrácení klenotů již po rozpadu monarchie, ale je možné tak učinit i 100 let poté. Jinak budeme státem, kterému nestojí za to, aby měl vlastní korunovační klenoty v jejich úplnosti,“ zakončil Koudelka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…