Bruselské jednání: Děsivé, ta snaha o velikost, píše Ondřej Neff. Merkelová a spol. se rozešli

20.07.2020 7:22

Lídři EU jednají od pátku o parametrech fondu určeného na obnovu ekonomiky. Podle informací ČTK už je ale na politicích znát únava a roztrpčení. Francouzský prezident Emmanuel Macron prý v jednu chvíli bouchl do stolu a rakouský kancléř Sebastian Kurz už přestal kolegy poslouchat. Publicista Ondřej Neff jednání EU zhodnotil slovy, která by v Bruselu asi radost neudělala.

Bruselské jednání: Děsivé, ta snaha o velikost, píše Ondřej Neff. Merkelová a spol. se rozešli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Neff

Premiéři a prezidenti Evropské unie od pátku jednají na nastavení parametrů fondu, který má evropskému společenství znovu pomoci na nohy po koronavirové krizi. Německo, které teď EU předsedá, by rádo dosáhlo dohody, ale nebude to snadné. Podle Angely Merkelové existuje vůle k jednání, ale zároveň také příliš mnoho pohledů na onen fond.

Zdá se, že ani po třech dnech jednání nespějí ke zdárnému konci. Na jedné straně stojí šetřivé státy severu a na straně druhé churavějící ekonomiky jihu. Vedou spory mimo jiné o to, zda má mít finanční podpora podobu peněz z klasických půjček, či mají být pojaty více jako dotace.

Šetrné státy to dál blokují. Kurz neposlouchá,“ řekl diplomat, podle něhož nizozemská a rakouská delegace využívá požadavek na dodržování vlády práva k blokování diskusí.

„Ozval se i náš premiér Andrej Babiš a oznámil, že to všechno vyhrál a že pro Česko získal mnohem víc peněz, než se čekalo, a že víc už to nejde, tam že je strop. Zdá se, že křičí hop ještě dřív, než se začalo skákat,“ poznamenal na konto českého premiéra publicista Ondřej Neff na serveru Neviditelný pes.

Poukázal také na to, že občané EU nemají dost informací o tom, jak jednání za zavřenými dveřmi probíhají a nevědí ani, na co přesně půjdou peníze, které budou vyjednány.

To mlčení je pochopitelné a typické, respektive charakteristické. Jedná se o něčem, co má určit osud kontinentu, aniž obyvatelé kontinentu mají právo tušit, co se za těmi zavřenými dveřmi děje. Sdílná byla v neděli jen prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde. Sdílná v tom smyslu, že mluvila, ne v tom, že by něco řekla. Jen se z toho dalo usoudit, že k dohodě určitě nedojde na tomto zasedání. ‚Dohoda by měla být ambiciózní,‘ pravila paní Lagarde. To je poněkud zarážející. Co je to ambicióznost jako hlavní kritérium dohody? Slovo ambice znamená v češtině ctižádost, čili ambicióznost je ctižádostivost. Když politici o něčem jednají, čekal bych od nich efektivitu,“ zhodnotil situaci Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…