Buchty místo koblih: Česká suverenita s Rathem na palubě chce lákat bývalé sociální demokraty

4. 1. 2019 15:28

REPORTÁŽ Česká suverenita v pražských Holešovicích otevřela své veřejné centrum a představila kroky v souvislosti s Ústavní stížností na soudní rozhodnutí o neplatnosti zastupitelského mandátu Davida Ratha v Hostivici. Strana rovněž představila, s kým se chystá vyrukovat do voleb do evropského parlamentu.

Buchty místo koblih: Česká suverenita s Rathem na palubě chce lákat bývalé sociální demokraty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyjádření České Suverenity k ústavní stížnosti na rozhodnutí Krajského soudu v Praze o neplatnosti mandátu zastupitele Davida Ratha. Oslavilo se také otevření veřejného centra České suverenity
reklama

Podle Krajského soudu v Praze je Rathův mandát, který získal v posledních komunálních volbách jako jediný ze strany Zdravá Hostivice, neplatný, jelikož si osm jeho spolukandidátů do voleb nezařídilo v obci trvalý pobyt, informoval Idnes.cz.

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12382 lidí

Podle Jany Volfové však k věci existují různé výklady a existují i případy, kdy mandát kvůli ostatním zaniklým mandátům na kandidátce zůstane zachován.

„Mnohá soudní rozhodnutí vypadají, jakoby v našem právním řádu byl speciální zákon –lex-rath-stanovující , že se zákony v jeho případě mají vždy interpretovat v neprospěch Davida Ratha,“ uvedla k věci v tiskové zprávě Volfová.

„Existují judikáty, které říkají, ano tento člověk nemůže získat mandát, ale ostatní z kandidátky ano a nemá to na tu kandidátku dopad a taková rozhodnutí už v České republice jsou,“ uvedl k věci Rath. V Rathově případě ovšem soud rozhodl jinak, což Rath označil za „dvojí metr“ a celou situaci za „právní bordel“.

Fotogalerie: - Buchty místo koblih

Vyjádření České Suverenity k ústavní stížnosti na ...
Petr Hanig
Jana Volfová
David Rath
Vyjádření České Suverenity k ústavní stížnosti na ...
David Rath

Během tiskovky Volfová rovněž představila dvě nové tváře strany, se kterými Česká suverenita zkusí štěstí ve volbách do Evropského parlamentu, bývalé sociální demokraty: Stanislava Humla a trestně stíhaného, exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.

Zaznělo i s čím se bude Česká solidarita snažit v evropských volbách oslovit voliče. Zněla tak především rétorika namířená proti Evropské unii a přijímání uprchlíků. „Myslím, že jsme na úplně stejné lodi, jako je Orbán v Maďarsku,“ sdělil během tiskovky Stanislav Huml. David Rath pak evropský establishment označil za „zrádce“, kteří z „různých pohnutek pracují a připravují konečné řešení pro Evropu, de facto konec evropské kultury a civilizace, jak ji známe“.

Volfová během tiskovky naznačila, že je přesvědčena o tom, že jsou v řadách sociální demokraté, kteří nemusí být ztotožněni s postojem, který strana drží vůči Evropské unii. „Přijďte k nám . Naše náruč je otevřená a moje náruč je široká,“ uvedla. „Tady nebudete trpět tím, že když budete osobnost, tak budete strčeni dozadu, aby ty neosobnosti nad vámi mohli vítězit. Tady vás přivítáme buchtou, protože já jsem ta buchta, co peče buchty,“ uvedla Volfová.

Zájem přitáhnout do nacionalistické České suverenity bývalé či současné sociální demokraty ParlamentnímListům.cz potvrdil i sám Rath. „V tuhle chvíli jich je do pěti, ale jsou to významná známá jména,“ uvedl s tím, že oslovuje lidi, kteří byli známí za doby Jiřího Paroubka a ze začátku Sobotkovské éry. Jana Volfová je podle Ratha zase obrácena spíše k zemanovské éře. „Oba dva reprezentujeme sociální demokracii v jejích nejúspěšnějších obdobích, to znamená v období Zemana a v období Paroubka. A s těmito lidmi komunikujeme,“ doplnil Rath (rozhovor s Davidem Rathem ParlamentníListy.cz připravují)).  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…