Buď zavřete hranice vy, nebo my. Maďarsku došla trpělivost kvůli uprchlíkům

18. 6. 2015 7:41

Maďaři se chystají v reakci na neustávající příliv imigrantů postavit 175 kilometrů dlouhý a čtyři metry vysoký plot na hranici se Srbskem. Přitom právě Maďarsko bylo v roce 1989 první východoevropskou zemí, která obdobný plot, ovšem na hranici s Rakouskem, přestřihla. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Buď zavřete hranice vy, nebo my. Maďarsku došla trpělivost kvůli uprchlíkům
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
reklama

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána totiž došla k závěru, že jinak než plotem nemůže přílivu imigrantů ze srbského území zabránit. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podotkl, že Maďarsko jen následuje Řecko a Bulharsko, které plot proti nelegálním imigrantům na hranici s Tureckem už v minulých letech postavily.

List poukazuje na to, že až donedávna nebyli uprchlíci v Maďarsku žádným vážným problémem. Situace se změnila až před několika měsíci, kdy se přes tuto zemi převalily tisíce imigrantů z Kosova. Ti, stejně jako další imigranti, se ale v Maďarsku moc neohřáli a průměrně po třech dnech pokračovali dál, většinou do Rakouska. To ale před několika dny oznámilo, že pokud EU nepřijme systém kvót, který imigranty rozdělí po celé EU, přestává dočasně udělovat azyl.

Navíc Francie a Německo daly Maďarsku, které přerozdělení uprchlíků podle bruselských pravidel odmítá, najevo, že mohou začít vracet Budapešti desítky tisíc imigrantů, kteří do schengenského prostoru přišli přes Maďarsko. „Pokud západní země zavřou svoje hranice, tak i my budeme muset zavřít jižní hranici. Protože když tak neuděláme, utečenci nebudou moci jít dál směrem na Rakousko a jiný směr jim nezůstane,“ uvedl šéf parlamentní frakce vládní strany Fidesz Antal Rogán. Dodal, že kvůli tomu by se mohlo jen letos v Maďarsku shromáždit přes sto tisíc uprchlíků.

List upozorňuje, že i po vybudování plotu na hranici se Srbskem mohou imigranti přicházet přes stovky kilometrů nechráněných hranic Maďarska s Rumunskem, Chorvatskem nebo Ukrajinou. Obehnání i těchto hranic plotem by si vyžádalo další enormní náklady. Přitom jedním z důvodů, kterými maďarští reformní komunisté v roce 1989 odůvodňovali rušení železné opony, byly příliš velké finanční náklady na její údržbu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

14:09 Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil z …