Bude bugr? Praha plná demonstrací proti i pro uprchlíky. Zjistili jsme zneklidňující fakta

04.02.2016 17:00

O nadcházejícím víkendu se bude konat série demonstrací proti údajné islamizaci Evropy. V sobotu 6. února se dokonce očekává největší počet akcí, a to hlavně odpůrců islamizace Evropy. Demonstrace se budou konat v Praze, Brně a ve více než desítce dalších evropských měst, například v Drážďanech, ve Varšavě, v Bratislavě či v Amsterdamu. Jenže „pegiďákům“ se budou na paty lepit antifašisté a tzv. sluníčkáři. Dojde ke střetům?

Bude bugr? Praha plná demonstrací proti i pro uprchlíky. Zjistili jsme zneklidňující fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policisté udržují pořádek

„Unikátní demonstrace, která nejen symbolicky spojí Evropany. Čtyři státy, čtyři města spojená naživo satelitním televizním mostem. Spojíme Prahu, Bratislavu, Varšavu a Drážďany. Další města se budou účastnit bez telemostu. A to Amsterdam v Nizozemsku a Tartu v Estonsku. A další země se postupně připojí. Přijďte všichni!“ zvou na sobotní pražské shromáždění na facebookovém profilu organizátoři akce Evropa společně proti islamizaci.

Anketa

Co bude na konci roku 2018 dělat Miloš Zeman?

hlasovalo: 24088 lidí


Protest v Praze na Hradčanském náměstí spadl pod taktovku německé organizace Pegida, která je zároveň koordinátorem i ostatních evropských demonstrací. Mezi účastníky demonstrací tak prý najdete například i parlamentní estonskou Konzervativní stranu, italskou Ligu severu zastoupenou i v europarlamentu a další strany celkem čtrnácti států Evropy. Spoluorganizátorem je pak Úsvit - Národní koalice.

„Pořádáme pokojnou demonstraci, proto se obáváme především zahraničních radikálů, kteří útočí a diskreditují naše partnerské hnutí v Německu. Máme signály nejen o snaze proimigračního hnutí Antifa vyvolat konflikty, ale i o snaze infiltrovat naše příznivce s cílem propagovat nacistické symboly. Úsvit - Národní koalice a Blok proti islámu nacismus a jiné formy extremismu striktně odmítají...,“ uváděli do svých veřejných e-mailů před týdnem organizátoři.

„V případě konání například několika pochodů, které jsou názorově v rozporu a při nichž by mohlo dojít ke střetu, magistrát a policie spolupracují s organizátory na řešení trasy, tak aby ke střetu nedošlo,“ reagoval tento týden na dotaz ParlamentníchListů.cz mluvčí magistrátu hlavního města Vít Hofman. Podrobnosti k ochraně účastníků ale nesdělil, a tak se musely ParlamentníListy.cz obrátit na odbor živnostenský a občanskosprávní, který v Praze vykonává shromažďovací agendu, tedy jinými slovy soustřeďuje přehled o všech oznámených veřejných shromážděních na území hlavního města až do července letošního roku. 

Ze seznamu lze vyčíst, že se v sobotu 6. února budou konat na území Prahy i další demonstrace. Blok proti islámu si totiž zamluvil i náměstí Míru a Česká suverenita političky Jany Volfové pak plácek před Úřadem vlády, kdy účelem protestujících bude také upozorňování na hrozbu islamizace ČR.

Demonstranti proti islamofobům zabrali přístupové cesty

Shromáždění lidí za otevřenou a tolerantní Evropu, proti rasismu a xenofobii ale k tomu všemu pořádají na Václavském náměstí, na Pohořelci, či na Karlově mostě různé fyzické osoby. Podle nahlášených akcí, jejichž seznam si ParlamentníListy.cz stáhly z webového portálu pražské radnice, chtějí různá sdružení demonstrovat za Evropu beze strachu a nenávisti anebo za otevřenou a tolerantní Evropu, proti rasismu a xenofobii.

Zajímavé je, že příznivci „otevřené Evropy“ zabrali odpůrcům imigrace všechny přístupové cesty na Hradčanské náměstí. Jan Cemper, známá to postava komunity Proti projevům nenávisti, si totiž na sobotu nahlásil akce na Pohořelec, do Loretánské ulice, na Radnické schody, na Zámecké schody, do Nerudovy ulice, na Střelecký ostrov, na Újezd, či dokonce i na Václavské náměstí.

Mgr. Jana Volfová

  • ČS
  • předsedkyně strany Česká Suverenita, učitelka
  • mimo zastupitelskou funkci

Demonstraci nazvanou Za Evropu beze strachu a nenávisti #REFUGEESWELCOME pomáhala platformě Proti projevům nenávisti připravit komunita Zleva proti xenofobii. Po manifestaci, která se konala 17. listopadu 2015 na náměstí Míru v Praze, jde již o druhou společnou akci pořádanou těmito dvěma uskupeními. Smyslem této demonstrace je vyjádření rezolutního nesouhlasu se současnou xenofobní a islamofobní demagogií a fašizací politiky.

„Přijďme 6. února říci, v jaké Evropě chceme žít. Věříme, že: lidem v nouzi je správné pomáhat, Evropa má být otevřená, vstřícná a tolerantní, státy nemají být obehnány ostnatými dráty, nesmí docházet k omezování lidských práv zakotvených ve Všeobecné deklaraci lidských práv a Základní listině práv a svobod Ústavy ČR, je třeba ctít svobodu vyznání, pohybu, vyjadřování a politického smýšlení, schengenský prostor nemá být omezen, nenávistná hysterie, rasismus a xenofobie nemají mít v demokratické společnosti místo...,“ píší na Facebooku organizátoři akce Za Evropu beze strachu. Demonstrace odstartuje ve 13:15 na Pohořelci a se svými projevy na ní vystoupí mj. evangelický farář Tomáš Trusina, religionistka a překladatelka Ruth Jochanan Weiniger, Sarra Kerbane, muslimka žijící v ČR, Matěj Stropnický ze Strany zelených a také dobrovolnice pomáhající uprchlíkům Eva Zahradníčková.

O tom, že by ale mohlo dojít ke střetům s Blokem proti islámu, stoupenci za otevřenou a tolerantní Evropu nemluví.

„Poslali jsme dopis policejnímu prezidentovi, že se distancujeme od jakýchkoliv projevů rasové nesnášenlivosti a od nacistických symbolů a šibenic a podobných věcí, protože bereme demonstraci jako poklidné vyjádření lidí proti tomu, co se dnes v Evropě děje v rámci imigrace a teroristických útoků. Dopředu jsme avizovali, aby u toho byla policie, abychom předešli podobným provokacím se šibenicemi,“ řekl ParlamentnímListům.cz Marek Černoch z Úsvitu - národní koalice.

„Ke konkrétním sobotním shromážděním je možné uvést, že na místě shromáždění, kterých je dosud po Praze oznámeno v souhrnu 33 – byť nepochybně nebudou svolavateli všechna reálně uskutečněna – budou přítomni všichni pověření pracovníci Magistrátu hl. m. Prahy, kteří mají shromažďovací agendu na starosti,“ ubezpečil ParlamentníListy.cz Pavel Štefaňák z Magistrátu hlavního města Prahy, který je šéfem oddělení správních činností a správního trestání (odbor živnostenský a občanskoprávní).

Bližší podrobnosti o dohledu nad konáním protestujících však nesdělil.

Když bude třeba, rozpustíme to

„K vašemu dotazu o konkrétních údajích o jejich působení na místě nemůžeme poskytnout bližší informace, neboť úřad vždy reaguje operativně podle dané situace a průběh daných shromáždění nemůžeme pochopitelně předjímat. Obsahem jejich přítomnosti však budou tradičně dohled nad průběhem shromáždění, komunikace se svolavateli shromáždění a policejními orgány a samozřejmě řešení nastalých situací, tak aby nebyl omezen výkon shromažďovacího práva žádného ze subjektů a zároveň nedošlo k porušení zákona,“ uvedl Štefaňák. Ubezpečil ale, že úředníci budou hlídat jakékoliv nezákonné projevy účastníků a poté budou moci shromáždění v krajním případě i rozpustit.

„V současné době probíhá komunikace se svolavateli shromáždění i standardní koordinační jednání s policejními složkami ohledně zajištění poklidného průběhu shromáždění v daný termín. Vězte, že akcím na Hradčanském náměstí i v dalších lokalitách věnujeme jako ostatně vždy náležitou pozornost,“ dodal úředník a později pro ParlamentníListy.cz ještě doplnil, že pracovníci magistrátu budou na každém místě, kde se dá shromáždění očekávat: "Díky úzké spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy jsme vedle toho připraveni jednotlivé pracovníky, či skupiny pracovníků přemísťovat operativně i na jiná místa, vyskytne-li se potřeba takového kroku."

My jsme byli první, jiní přišli až dlouho po nás!

„Naše celoevropská akce byla nahlášena už počátkem prosince, tedy jako první. Další skupiny ty akce svolávaly na ten samý den až v lednu, tedy až dlouho po nás,“ poznamenal dále pro ParlamentníListy.cz poslanec Marek Černoch s tím, že koalice soustředěná kolem Pegidy také v rámci evropských stran organizovala v Praze už různé konference. „Celoevropská demonstrace, která bude nyní v Drážďanech v rámci Pegidy, s níž spolupracujeme, v rámci Estonska, v rámci italské Ligy proti severu, v rámci Polska a Slovenska, tak to je naše demonstrace. Pokud někdo – kupříkladu pan Okamura – vykřikuje a přivlastňuje si to, tak to je lež,“ poznamenal Černoch, a distancoval se tak od jiných akcí.

„Na našich demonstracích nechceme šibenice a ani žádné nacistické symboly,“ zdůraznil Černoch s tím, že šibenice byly v minulosti k vidění právě na demonstracích Tomia Okamury (Svoboda a přímá demokracie), s nímž se Úsvit loni v parlamentu oficiálně rozešel. Naopak akce Evropa společně proti islamizaci se zúčastní prý osobně lídr platformy Islám v ČR nechceme Martin Konvička, jehož uskupení ostatně do Bloku proti islámu taktéž spadá.

Poslanec Tomio Okamura, který si na sobotu 6. února naopak zabral dolní část Václavského náměstí, ale odmítá, že by snad někdy on či jeho příznivci vytahovali šibenice a podobné symboly.

„Aby k něčemu podobnému nedocházelo, tak jsme požádali policii o dohled, neboť sluníčkáři jsou mimořádně agresivní a chovají se někdy absolutně neadekvátně,“ poznamenal Okamura směrem k akcím platformy bojující za otevřenou a tolerantní Evropu a i on zdůraznil, že jakmile si jeho SPD nahlásila na Václavské náměstí shromáždění, prý totéž učinili i sluníčkáři.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Demonstrace na podporu politického hnutí SPD se podle Okamury zúčastní třeba bývalý rakouský europoslanec a nynější poslanec rakouského parlamentu Wolfgang Jung (FPÖ), Aleš Brichta, Radim Fiala, předseda SPO Jan Veleba, či herec Ivan Vyskočil. „My to děláme v rámci frakce Evropa národů a svobod, což je frakce kolem předsedkyně francouzské pravicové Národní fronty (FN) a europoslankyně Marine Le Penové,“ sdělil dále Okamura.

Tématem této demonstrace je prý říci důrazné NE ilegálním imigrantům, NE radikálnímu islámu, a naopak ANO referendu za vystoupení z EU.

K posledním velkým střetům mezi Pegidou a příznivci přijímání imigrantů došlo počátkem ledna v německém Kolíně nad Rýnem, kde musela zasahovat dokonce německá policie vodními děly. Demonstrace se v srdci Porúří odehrály devět dní poté, co zde gangy mužů napadaly, okrádaly a sexuálně obtěžovaly ženy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…