Budeme muset Rusko totálně zničit, jinak se nevzdá, zaznělo z USA

17.03.2015 11:00

Clifford G. Gaddy z amerického think tanku The Brookings Institution se v magazínu Business Insider zamýšlí nad rozdílnými postoji mezi Ruskem a Západem v otázce zajištění bezpečnosti. Pokud dle jeho názoru chceme Rusko i nadále tlačit do kouta, musíme být připraveni na odvetu.

Budeme muset Rusko totálně zničit, jinak se nevzdá, zaznělo z USA
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

„Angela Merkelová před mnoha měsíci říkala, že Vladimir Putin žije v jiném světě. Chtěla tím říci, že ruský prezident má na určité události jiný pohled než my na Západě. To, co prohlásila německá kancléřka o Putinovi, by však mohla říci také o většině obyčejných Rusů. Pokud jde o oblast globální a národní bezpečnosti, tak jsou Rusko i Západ skutečně dva zcela odlišné světy,“ píše v úvodu politolog a ekonom Gaddy, jenž se dlouhodobě specializuje na Rusko a publikoval o něm celou řadu odborných knih. Za zásadní rozdíl považuje, že zatímco pro Západ představuje zajištění bezpečnosti vzájemná spolupráce a dialog, tak Rusové se chtějí postarat o bezpečnost své země nezávisle na mezinárodních organizacích.

Jak Gaddy konstatuje, Rusko a Západ mají rovněž zcela odlišný pohled na to, co je příčinou probíhajícího konfliktu na Ukrajině. „Putin je přesvědčen, že Západ využívá Ukrajinu k útoku na Rusko. Anexi Krymu i podporu separatistů proto považuje za obranu země proti bezprostřednímu bezpečnostnímu riziku. My na Západě však jeho kroky vnímáme jako flagrantní porušení pravidel, jež utvářejí náš bezpečnostní systém,“ vysvětluje Gaddy a dodává, že vzájemnou shodu nenacházíme ani v otázce uvalení sankcí. „My tvrdíme, že s pomocí sankcí chceme ruskou zahraniční politiku nasměrovat do přijatelných kolejí. Pro Rusy to však znamená buď přijmout situaci ohrožující bezpečnost národa, či být neustále pod tlakem ekonomických sankcí,“ píše Gaddy.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Pro Rusy znamená výběr jedné nebo druhé varianty jasnou porážku. Podle Gaddyho se tak Západ ocitl vlastní vinou v pasti, protože přijal politiku, která nemohla v praxi nikdy fungovat tak, jak byla zamýšlena. „Sankce nemohou vyřešit naše problémy s Ruskem. To bude reagovat podobně jako na Ukrajině tak dlouho, dokud se bude cítit ohroženo. Pokud chceme v této záležitosti dosáhnout vítězství, potom musíme Rusy přinutit, aby uznali, že naše verze mezinárodní bezpečnosti má přednost před jejich variantou. Zvítězit můžeme pouze tehdy, pokud se Rusko naprosto zhroutí. Někteří z nás se domnívají, že se tak stane v důsledku vnitřních procesů a sankce vše jen uspíší. Taková myšlenka je však krajně nebezpečná. Rusko si tento tlak uvědomuje a bude cítit povinnost na něj reagovat,“ obává se Gaddy.

„Rusko disponuje mnoha možnostmi, jak se uchýlit k odvetě. Od použití jaderných hlavic přes jiné zbraně až po energetické a kybernetické nástroje. Můžeme si být jistí, před svojí kapitulací použije všechny. Jestliže je tedy naší strategií přinutit Rusko, aby se vzdalo snahy zajistit si bezpečnost a suverenitu, potom musíme být připraveni bojovat až do konce. Musíme mít plán, jak neutralizovat ruské zbraně, a rovněž bychom měli uvažovat nad tím, jak takovému útoku budeme čelit. V opačném případě je třeba se ptát, jaké jsou naše možnosti. Nevojenského řešení lze dosáhnout jen shodou v oblasti zajištění bezpečnosti. O tu nakonec usiluje Putin i my na Západě. To znamená, že musíme jednat do té doby, než se naše názory přiblíží na maximum,“ je přesvědčen Gaddy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…