Budete Bruselu platit desítky milionů eur, hrozil eurotajemník Prouza Británii. No, je to prý trochu jinak...

04.03.2017 16:35

Končící tajemník pro Evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza v lednu varoval, že Velká Británie sice může opustit Evropskou unii, ale to ji nezbaví finančních závazků vůči EU. Před kamerami České televize Prouza vystavil Británii účet na 55 až 60 miliard eur. Někteří členové horní komory britského parlamentu však dělají nejen na Prouzu dlouhý nos. Británie možná nic platit nebude.

Budete Bruselu platit desítky milionů eur, hrozil eurotajemník Prouza Británii. No, je to prý trochu jinak...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Část horní komory britského parlamentu – Sněmovny lordů – má za to, že Velká Británie nebude muset plnit své finanční závazky vůči EU, až se od Unie odpoutá. Informuje o tom britská BBC. Tato otázka zřejmě bude jedním z palčivých bodů jednání mezi sedmadvacítkou a Velkou Británií.

Celou zprávu naleznete zde

Evropská unie je rozdělená. Část členských států se domnívá, že by Unie měla udržovat co nejlepší vztahy s Británii po jejích odchodu ze společenství, jenže druhá část EU důrazně varuje před tím, aby si Velká Británie zachovala mimo EU lepší postavení, než uvnitř společenství.

Spor se povede o to, kolik peněz by Británie mohla do bruselské kasy platit i po svém odchodu z EU, např. na studijní program Erasmus. Nelze vyloučit ani možnost, že Británie nezaplatí vůbec nic. Je sice možné, že některé členské státy EU by se mohly u Velké Británie domáhat splacení svých pohledávek, ale vyvstává otázka, zda by některý mezinárodní soud dokázal o tomto sporu rozhodnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…