Budete platit, vyhrožuje České republice šlechtický rod

11.07.2017 23:01

Nadace knížete z Lichtenštejna podala ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů, které jí loni zabavily 600 hektarů lesa. Stát tyto pozemky v roce 1945 zapomněl znárodnit a jako vlastníka v pozemkových knihách nadále udával knížete Františka Josefa II. Zástupce nadace princ Constantin Lichtenštejn nyní chce podle webu Aktuálně.cz otevřít i otázku náhrad.

Budete platit, vyhrožuje České republice šlechtický rod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zámek Lednice
reklama

„Chceme hledat cestu k budoucí kompenzaci za majetek, který nám byl nespravedlivě zkonfiskován,“ uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz princ Constantin z Lichtenštejnu. Lichtenštejnové vlastnili v Česku před druhou světovou válkou desítky nemovitostí. Z nich je nejznámější Lednicko-valtický areál. Rodina ale o majetky přišla v roce 1945 na základě Benešových dekretů.

Jenže stát zapomněl znárodnění po válce zapsat do pozemkových knih. Zástupci rodiny tak prý před pěti lety zjistili, že v katastru nemovitostí stále figuruje jméno Lichtenštejna Františka Josefa II. V dědickém řízení Lichtenštejnové nechali pozemky přepsat na nadaci knížete z Lichtenštejna. Jenže české soudy pozemky nadaci zase vzaly. V případě, že by jim je nechaly, šlo by totiž podle české justice de facto o prolomení restitučních zákonů. Lichtenštejnové se hájí mimo jiné i tím, že jejich rodina nejsou Němci. Podle rodiny jsou tak na ně Benešovy dekrety aplikovány nesprávně. To, jak by vypořádání mělo vypadat, princ Constantin neuvedl. Tah je ale nyní podle něj na straně státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: maz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

18:39 Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

Kudy se do politiky vrátí charisma? Kam sahá Macron Charlesi de Gaullovi? Bezdětná „Bundesmutti“ Wil…