Bulharští nacionalisté chtějí ze země vyhnat ČEZ

4. 3. 2012 7:35

Bulharská krajně pravicová a nacionalistická strana Útok během sobotního shromáždění v Sofii vyzvala k tomu, aby se země osvobodila od "nových kolonizátorů", kterými jsou podle ní zahraniční investoři. Podle nového programu Útoku by měly být vypovězeny smlouvy se zahraničními energetickými firmami, jako je český ČEZ nebo rakouský EVN, řekl šéf strany Volen Siderov. Zprávu uvedla ČTK.

Bulharští nacionalisté chtějí ze země vyhnat ČEZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna

Do bulharských rukou by se podle něho měli vrátit i mobilní operátoři. A banky, které, jak připomíná agentura DPA, z 90 procent vlastní finanční ústavy ze zahraničí, "by měly pracovat pro bulharské hospodářství a ne pro cizí zájmy".

OutStreamVideoPlayer

ČEZ vlastní většinový podíl třech bulharských distributorů

Strana Útok je zastoupena v bulharském i Evropském parlamentu. Do loňského roku podporovala středopravicovou menšinovou vládu premiéra Bojka Borisova.
Skupina ČEZ působí v Bulharsku v oblasti prodeje, distribuce i výroby elektrické energie. V polovině desetiletí uspěla v privatizačním procesu a získala většinové podíly v tehdejších třech distribučních společnostech na západě země. Následně získala v tendru elektrárnu Varna.

ČEZ se předloni stal terčem kritiky ze strany bulharských úřadů za to, že si za svou energii účtoval příliš vysoké ceny. Tamní energetický regulátor DKEVR kvůli tomu dokonce firmě uložil vysokou pokutu. Bulharský premiér ale loni na podzim při návštěvě Prahy chválil nové vedení ČEZu v Bulharsku, které nastoupilo začátkem loňského roku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

22:36 Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

I tento čtvrtek odhalil prezident Miloš Zeman řadu svých názorů na ta nejaktuálnější témata odehráva…