Bursík: Měl jsem povolení k použití písně od Oldy Říhy

11. 10. 2011 14:13

Ve sporu skupiny Katapult se Stranou zelených o neoprávněně použitou píseň Až v předvolení kampani vyšla na povrch další novinka. Někdejší předseda SZ Martin Bursík totiž pro Radiožurnál přiznal, že měl souhlas k použití písně přímo od frontmana Katapultu Oldy Říhy.

Bursík: Měl jsem povolení k použití písně od Oldy Říhy
Foto: zeleni.cz
Popisek: Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík
reklama
Textař Katapultu Ladislav Vostárek, který se sám věnuje i advokacii, ale tvrdí, že ho kampaň Strany zelených osobně poškodila a že ho veřejnost s touto stranou začala spojovat. Přesto se obě strany sporu dnes u soudu dohodly na tom, že se mimosoudně vyrovnají.

Jenže ke sporu o použití písně tehdejší šéf volební kampaně zelených v Ústeckém kraji a bývalý předseda strany Martin Bursík řekl, že o autorovi textu, tedy o Vostárkovi, vůbec nevěděl. Píseň prý vybral proto, že se hodila pro Ústecký kraj a popisuje tamní zdevastované životní prostředí. A měl pro její použití prý souhlas.

„Ještě než jsme se rozhodli písničku použít, šel jsem osobně za frontmanem skupiny Katapult Oldou Říhou, který je spoluautorem písně. On mi dal souhlas, který byl dokonce nahraný na video. Měl radost, že to použijeme," řekl v Ozvěnách dne Radiožurnálu Martin Bursík.

Hledal cestu, jak to urovnat

„Vůbec jsem neměl tušení, že existuje spoluautor písničky, autor textu pan Vostárek. Když jsem se dozvěděl, že Vostárek existuje a že mu to takto nevyhovuje, tak jsme ihned používání písně v kampani zastavili a hledal jsem cestu jak to urovnat. Nebylo cílem ho nějak poškodit nebo obejít," dodal dále na své hájení Bursík.

Exšéf strany nakonec uvedl, že je ochoten dohodnout se na mimosoudním vyrovnání a uhradit Vostárkovi částku 50 až 100 tisíc korun, kterou jako adekvátní doporučil i soud.

„Považuji za nejslušnější řešení té věci nějakou dohodu, smír a omluvu," dodal pro Český rozhlas Bursík.

Mají měsíc na mimosoudní dohodu

Připomeňme, že textař Katapultu Ladislav Vostárek Stranu zelených a jejího někdejšího předsedu Martina Bursíka zažaloval kvůli použití části refrénu jeho písně Až v předvolební kampani.Zelení v Ústeckém kraji podle něho neoprávněně používali slogan: „A co děti? Mají si kde hrát?"

Právě dnes se konalo jednání soudu. Soud ale naznačil, že nárok Vostárka vůči zeleným je v zásadě oprávněný, výhrady měl ale k výši požadované satisfakce.

Namísto půlmilionové náhrady by se částka měla dle soudu pohybovat mezi 50 až 100 tisíci korunami. Stranám sporu proto doporučil, aby nejprve hledali cestu k dohodě. Ladislav Vostárek byl pro a nyní mají obě strany měsíc na to, aby se pokusil dohodnout mimosoudně.  

Vostárek, který se sám věnuje i advokacii, ale dnes uvedl, že ho kampaň zelených osobně poškodila a že ho veřejnost s touto stranou začala spojovat.

„Pro mě má víc než peníze cenu to, aby lidé věděli, že já jsem nikdy v žádné partaji nebyl, nebudu, nikdy jsem je nepodporoval a podporovat nechci," dodal k tomu Vostárek.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…