Byl jsem šokován, vzpomíná Paroubek a odhaluje, co před lety zařídil kvůli Bakalovi a OKD

22.04.2014 8:55

Předseda LEV 21 Jiří Paroubek prozradil v rozhovoru pro časopis Týden některé okolnosti ohledně smlouvy o prodeji OKD včetně bytů. Podle něj chtěl Paroubek přimět Zdeňka Bakalu, aby splnil sliby, které dostali nájemníci. Bakala prý na oplátku investoval miliony, aby se Paroubek premiérem nestal. Paroubek také říká, že byl šokován z analýzy privatizace OKD, kterou si v roce 2009 nechal zpracovat právničkou Hanou Marvanovou.

Byl jsem šokován, vzpomíná Paroubek a odhaluje, co před lety zařídil kvůli Bakalovi a OKD
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Anketa

Uvažujete o tom, že byste do Evropského parlamentu zvolili Jiřího Paroubka (NS-LEV21) ?

24%
76%
hlasovalo: 5319 lidí

Někdejší premiér Jiří Paroubek odešel z čela ČSSD po volbách do sněmovny před čtyřmi lety, kdy sociální demokraté získali méně hlasů, než předpokládali. Poté si Paroubek založil vlastní stranu LEV 21, ale ve volbách zatím neuspěl. Nyní se uchází o hlasy voličů ve volbách do Evropského parlamentu. Časopis Týden se ho v rozhovoru ptal na jeho odhad výsledků i na pozici nynějšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

„Já v Sobotkově pozici nejsem. Ale mám na rozdíl od něj něco za sebou. Andrej Babiš mu bude neustále předhazovat OKD, i když je určitě řada pozitivních věcí, které Bohuslav Sobotka udělal,“ upozorňuje Paroubek na Babišovo soupeření s ČSSD.

Bývalý premiér svou pozici ve volbách hodnotí s optimismem. „No ale za mnou je vidět nějaká práce. Ve státní správě, na pražském magistrátu, v čele vlády a také v čele politické strany, která se největší politickou stranou v zemi stala až za mě. To jsou věci, které Andrej Babiš nedokázal. On dokázal jiné obdivuhodné věci. Je to originální podnikatelský chaot, který vytvořil úžasné impérium, a já to obdivuji. Ale rozhodně bych sebou nenechal mlátit o zem,“ říká v Týdnu Paroubek s tím, že Babiš podle něj ve volbách porazí ČSSD.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Anketa

Co soudíte o skandálu kolem privatizace OKD ve vztahu k premiéru Sobotkovi?

hlasovalo: 8046 lidí

Bakala usiloval o to, abych nebyl premiérem

Jiří Paroubek se v rozhovoru vrátil ke smlouvě, kterou stát nakonec uzavřel při prodeji OKD. Tehdy prý právník Pokorný z pověření Sobotkových lidí vyjednával jak za stát, tak za kupce Zdeňka Bakalu. „Neznám věci z posledních let,“ říká Paroubek, ale vrací se do doby, kdy byl Bohuslav Sobotka jeho místopředsedou v ČSSD. „Ale Radek Pokorný má na Bohuslava Sobotku nesporně vliv. Možná i dominantní vliv, který nelze podceňovat. A je tady několik věcí, které jsou pro premiéra nepříjemné,“ připouští Jiří Paroubek.

„Privatizace OKD k nim nepochybně patří. Ta smlouva není vzorem dokonalosti, ani výhodnosti pro stát. To vím už někdy od podzimu 2009, kdy jsem si ji nechal analyzovat. Protože tehdy jsme začali atakovat Zdeňka Bakalu kvůli 44 tisícům bytů OKD,“ říká Paroubek s tím, že tehdy analýzu prováděla nynější náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.

„A musím říct, že jsem byl šokován. Proto jsem si členy politického grémia ČSSD včetně Bohuslava Sobotky zavázal, že už celou věc nemáme komunikovat tak silně, ale musíme se zavázat mezi sebou, že pokud ČSSD vyhraje ve volbách a sestavíme vládu, tak tu věc po volbách napraví,“ osvětluje Paroubek situaci z roku 2009.

Jiří Paroubek v Týdnu dále odhaluje, proč byl nepohodlný pro Zdeňka Bakalu, který prý utratil nemálo peněz, aby zabránil jeho volebnímu vítězství. Paroubek totiž tvrdí, že podle jeho názoru je cena za OKD postavena tak, jako by se ta firma prodávala bez bytů. „To ale říkám jenom tak laicky a obecně. Těch 44 tisíc bytů je však přece jen porce. A když se ptáte na Ostravsku, tak říkají, že mají hodnotu zhruba 35 miliard korun. Já bych z tehdejšího pohledu zejména Bohuslavu Sobotkovi vyčítal, že když mezi námi vznikla tato interní dohoda, že se tomu budeme po volbách věnovat a prosadíme, co jsme těm lidem slíbili, tak se tato interní dohoda dostala až k panu Bakalovi. No a pan Bakala pak investoval desítky milionů korun, abych se českým premiérem nestal,“ ukazuje na Bakalovu motivaci.

„Jen všechny tři strany Nečasovy vlády dostaly od pana Bakaly téměř třicet milionů korun na předvolební výdaje. A také dostaly k dispozici média a jeho mediální impéria, to byla určitě mocná síla. Já to beru. On se tím pak po dvou letech chlubil, že tomu zabránil. A tak jsme měli vládu Nečase, Kalouska a Johna,“ konstatuje Jiří Paroubek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …