Byla chyba odejít z Afghánistánu, kritizuje Babiš NATO. O tlumočníky se postaráme, detaily nemůže říct

14.08.2021 20:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval rozhodnutí Severoatlantické aliance (NATO) stáhnout se po téměř dvaceti letech z Afghánistánu. Šéf vlády pro ČTK prohlásil, že toto rozhodnutí kritizuje od začátku. „Je nesmysl odcházet z Afghánistánu, a bohužel se to teď potvrzuje,“ říká premiér ke zhoršující se situaci v zemi. Vyjádřil se též k pomoci afghánským spolupracovníkům, k níž dříve vyzval i prezident Miloš Zeman. Přístup Česka k ilegální migraci z Afghánistánu se dle něj nemění.

Byla chyba odejít z Afghánistánu, kritizuje Babiš NATO. O tlumočníky se postaráme, detaily nemůže říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády ČR Andrej Babiš

Anketa

Jste pro zrušení nošení roušek či respirátorů v supermarketech a obchodech?

hlasovalo: 17842 lidí
Ministerský předseda rozhodnutí NATO odejít z Afghánistánu kritizoval při zhodnocení situace a shrnutí posunu v rámci pomoci afghánským spolupracovníkům českých sil v zemi. Odmítl též, že by ve věci pomoci spolupracovníkům Česka, kteří se brzy mohou dostat do ohrožení života, byla vláda liknavá. Kabinet podle premiéra postupuje podle svého usnesení z konce července, a chystá se tak pomoci například tlumočníkům českých vojáků.

Tamní Afghánce prý svou kritikou ohrožuje opozice. „Já už jsem i psal na Twitter, že by bylo dobré, aby to opozice nekritizovala, protože o tom nic neví, a ohrožuje lidi, kterým my chceme pomoci,“ tvrdí.

Podle informací ČTK se pomoc má týkat asi dvacítky afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Není jasné, jestli Česko ohroženým Afgháncům pomůže přesunem do Česka, či jim pouze nabídne peníze. Pomoc podle dřívějších zpráv kabinet nenabídne těm lidem, kteří českým vojákům pomáhali před několika lety.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Detaily zatím Babiš odmítá sdělit. „Já vám nemohu říkat ty detaily, ty operace, to bychom je fakt vystavili velkému nebezpečí,“ uvedl pro ČTK s tím, že se o Afghánce „chtějí postarat“.

Pomoc afghánským spolupracovníkům a celková situace v zemi se mají řešit na bezpečnostní radě státu, svolané na sobotní večer.

Premiér potvrzuje, že pomoc afghánským spolupracovníkům, kterým hrozí v případě padnutí do rukou Tálibánu smrt, nemá souvislost s přístupem Česka k ilegální migraci. Potvrdil tak vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), že i nadále budou do Afghánistánu pokračovat deportace neúspěšných žadatelů o azyl. „Z toho titulu, že je tam nějaká situace, tak my nezměníme tu naši politiku vůči ilegální migraci,“ řekl premiér.

Tálibán v Afghánistánu pokračuje velice rychlým tempem a má již kompletně pod kontrolou i provincii Lógar. Povstalci již mají být 11 kilometrů od Kábulu. Mazáre Šeríf – poslední z největších afghánských měst, mimo metropoli, které dosud bylo pod kontrolou vlády, dobyl Tálibán před několika hodinami. Vládní jednotky mají být nyní hromadně na úprku k uzbecké hranici. Američtí představitelé již dříve varovali, že by Afghánistán mohl padnout do rukou Tálibánu do 90 dní.
 

Česko dnes přistoupilo k přesunu svých diplomatů z Kábulu na mezinárodní letiště. „Situace v Afghánistánu je velice vážná. Na základě aktuálních informací od spojenců a doporučení našeho velvyslance v místě jsem rozhodl o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu. Aktuálně jsou dva čeští diplomaté pod ochranou vojenské policie,“ informoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…