Byli jsme před Unií, budeme i po ní. Jakl a další vzpomínají na Zlatou bulu sicilskou

26.09.2012 11:10 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Dnes je tomu přesně 800 let ode dne, kdy římský císař Fridrich II. vydal takzvanou Zlatou bulu sicilskou, která českému státu zaručovala nedělitelnost a zároveň dědičnost královského titulu. Význam dokumentu připomíná pravicová Akce D.O.S.T. spolu s kandidátem na prezidenta Ladislavem Jaklem.

Byli jsme před Unií, budeme i po ní. Jakl a další vzpomínají na Zlatou bulu sicilskou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

„Vydavatel, ač v textu mnohomluvně zdůrazňoval svrchovanost svého majestátu, neuděloval toto privilegium nově, nýbrž potvrzoval (!) je jako staré právo českých vládců. Odkazoval tím nejen na právní úkony svých císařských předchůdců či na papežské listiny potvrzující totéž, ale i na ideu, která je úhelným kamenem české státnosti, ideu jednoty v mnohosti, ideu impéria (dnes bychom řekli Evropy) jako společenství svobodných a samostatných států a českého místa v něm," píší klausovci.

Zlatá bula sicilská nám podle nich dává stále jasné poselství: "Sounáležitost s Evropou (což tehdy ale znamenalo celý křesťanský svět) musí být pro český stát posilou, nesmí ho oslabovat. Musí jej chránit před silami chaosu a otevírat obchodním a přátelským vztahům, nesmí však potlačovat jeho svébytnost a vzdalovat zřídlo moci od jeho institucí."

Podle Jakla a vedení konzervativní Akce D.O.S.T. je zvláštní souhrou, že si osmisté výročí vydání Zlaté buly sicilské připomínáme právě v době, kdy se s novou naléhavostí vynořují otázky po smyslu naší státnosti a suverenity. Myšlenka evropské spolupráce dnes podle nich zmutovala do vize unifikovaného superstátu Evropské unie, jenž předpokládá demontáž státnosti členských zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…