Být vojákem byl prý jeho osud. Noviny přinášejí příběh jednoho z padlých

09.07.2014 7:23

Na žatecké vojenské základně v úterý vyvěsili černé vlajky za čtyři české vojáky, kteří zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Jeden z vojáků pocházel právě ze základny v Žatci, další tři z Chrudimi. MF Dnes popsala příběh nejmladšího z vojáků, osmadvacetiletého rotmistra D. B.

Být vojákem byl prý jeho osud. Noviny přinášejí příběh jednoho z padlých
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO
reklama

V Afgánistánu byl D. B. již podruhé. Jako třiadvacetiletý působil v týmu v Lógaru a jeho práce jej nadchla. „Určitě chci ještě ven, nevadí mi to. Je jedno, jestli to bude Afghánistán nebo Kosovo nebo kdekoliv jinde. Ta práce mě baví a pojedu rád," uvedl krátce před svým návratem před pěti lety pro Deník.

Do armády vstoupil hned po střední škole, kde odmaturoval v oboru požární techniky. I když patřil k nejlepším, práce hasiče ho prý příliš nelákala. „Chtěl mít hlavně maturitu, od začátku toužil být vojákem nebo policistou. Měl to zkrátka v sobě a šel si za tím," vzpomíná jeden z jeho spolužáků.

Rotmistr sloužil na základně v Žatci u 41. mechanizovaného praporu, který je určen k plnění bojových a speciálních úkolů. Ve stejném městě bydlel se svou přítelkyní, píše MF Dnes.

„Byl jsem s ním na misi v roce 2009. On byl jednička, špičkový voják. Víc už se k tomu nechci vyjadřovat," řekl o D. B. pro MF Dnes veterán z Afghánistánu Jaroslav Machač. Armáda zachovávala během včerejšího dne mlčenlivost. Z pietních důvodů nezveřejnila ani celou identitu zesnulých.

Pomoc potřebují jak rodiny padlých, tak i vojáci na misi

Další tři vojáci, kteří při útoku zahynuli, sloužili na základně v Chrudimi. Armáda během včerejška poslala za rodinami padlých velitele jednotky, psychologa a lékaře. Pokud o to rodina stála, doprovodil je i duchovní. Jak píší noviny, kromě rodin potřebují nyní pomoc i vojáci, kteří na základně v Afghánistánu zůstávají do konce mise. Brzy se musejí vrátit do běžného režimu a hlídat základnu, kterou mají v rámci NATO svěřenou.

Pro těla padlých vojáků pošle česká armáda letecký speciál. Prezident Miloš Zeman uvedl, že bude u toho, až zítra kolem poledne letoun dosedne na letiště v Kbelích. Po jeho příletu bude následovat smuteční ceremoniál a pohřeb. Náčelník generálního štábu Petr Pavel hodlá mrtvé a zraněného vyznamenat.

Voják, který byl při útoku zraněn, zůstává na základně Bagrám, vzhledem k plánovaným operacím není jeho transport do vlasti prozatím možný. Muž je však již mimo ohrožení života.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…