Bývalá poradkyně pěti amerických prezidentů: Situaci na Ukrajině vyhrotil Západ. Byla to velká chyba

03.01.2015 15:19

Lidé na Ukrajině by byli spokojenější, kdyby věděli, že Západ i Východ se o ně stará. Chyběl dialog a ten jsme zmeškali, ale není pozdě to změnit. „Nikdy není pozdě být lepší,“ říká v rozhovoru pro DVTV bývalá asistentka mnoha amerických prezidentů, učitelka etiky a etikety Eliška Hašková Coolidge.

Bývalá poradkyně pěti amerických prezidentů: Situaci na Ukrajině vyhrotil Západ. Byla to velká chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den nezávislosti Ukrajiny na Václavském náměstí v Praze

Eliška Coolidge Hašková v rozhovoru s Danielou Drtinovou uvedla, že je ze situace na Ukrajině velmi zklamaná. Dívá se na ni prý asi poněkud jinak než západní mainstream. Západ podle ní měl Ukrajinu k realizaci svých obchodních zájmů, což je špatně, protože to znemožňuje seriózní dohodu s Ruskem. Západ podle ní pohlížel na situaci velmi černobíle, a tím ji vyhrotil. A to byla velká chyba.

„Ve jménu lidských práv je 800 tisíc lidí na Ukrajině bez domova a to mě děsí.  Jsem přesvědčena, že kdyby po pádu železné opony spolu velmoci, myslím tedy Rusko, Ameriku a Evropu, více diskutovaly, dalo by se to vyřešit úplně jinak. Teď za to trpí neviní.  Myslím, že tu prostor pro diskuzi byl, ale nikdo diskutovat nechtěl.  Bohužel se do popředí dostaly hospodářské a ekonomické zájmy, a to není dobře," uvedla Hašková.

K otázce, která je stále propírána v médiích, a sice používání  vulgarismů ve veřejných projevech učitelka etikety a etiky uvedla: „V Čechách a nejen zde došlo obecně k dehonestaci slova svoboda. Máme samozřejmě možnost říci, co si myslíme, ale musíme vždy zvládnout dopad svých slov. Etiketa by nebyla nic bez etiky. A z ní vyplývají některá pravidla, která tu byla vždy uctívána,“ upozornila.

Vulgarismy používají podle ní různí čeští politici. Nevkus v mluvě je v české politice bohužel již zakořeněn. „Musíme si však uvědomit,  že funkce prezidenta je velmi těžká práce. Protože prezident by měl jít vždy příkladem, je však pod velkým tlakem a také má strašně moc starostí a rozhodnutí a ne vždy mu  lidé okolo něj dávají  ty nejleší rady. Musíme mít respekt k jeho kanceláři i k jeho úřadu," uvedla na obhajobu prezidenta Zemana Hašková, která v Bílém domě pracovala pro pět prezidentů.

Eliška Hašková Coolidge pomáhá v současné době prosadit vyučování etikety a etiky na českých školách. „Nechci, aby to byl povinný předmět, spíše bych si přála, aby školy tou etikou žily a dýchaly. Je ale potřeba obrátit myšlení lidí, tedy nebojovat proti korupci, tak jak tady vznikají různá sdružení a spolky, ale hledat a vyzdvihovat poctivost,“ vysvětluje. Tyto problémy jsou však všude, nejen u nás v Čechách. „Věřím v sílu pozitivní myšlenky a vždy se mi to vyplatilo. Pokud pozitivně přemýšlíte, mnoho pozitivních věcí se také stane,“ dodala.

Podle jejích slov bychom měli žít více v současnosti a být vděční za každou hodinu svého života a když si toho začneme vážit a začneme šířit tu pokoru, budou i lidé kolem nás šťastnější. Avšak překážkou často bývá neexistující nebo velmi omezená sebereflexe.

Je proto podle Haškové Coolidge velmi důležité dobře vychovávat naše děti, ukazovat jim, co je správné a co je špatné. „Musíme jim jít příkladem. Musíme si uvědomit, že máme jen jedno jméno a jednu reputaci. Reputace je to, jak nás vnímá okolí a charakter je to, jak se chováme, když nás nikdo nevidí," uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…