Bývalý náměstek Babiše popsal hlavní problém Česka. Mluví o něm i Tonda Blaník

24.08.2015 21:45

Někdejší první náměstek Andreje Babiše (ANO) se zamýšlí nad tím, proč tolik peněz v naší zemi spolkne potřeba „promazat kolečka“. A když už nějaké peníze na ten či onen projekt opravdu dorazí, jde často o zbytečnosti.

Bývalý náměstek Babiše popsal hlavní problém Česka. Mluví o něm i Tonda Blaník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht
reklama

„Náš problém je, že se utrácejí naše peníze z daní za věci, které občané nepotřebují. Nebo když už by je i potřebovali, jako třeba dálnice nebo registr vozidel, je kvalita tristní. U nás se nemyslí na veřejný zájem, ale jak říká Tonda Blaník, hlavně aby byly penězovody. A to je hlavní rozdíl mezi námi a vyspělými demokraciemi. Korupce je i tam, ale politici investují do věcí, které občan využije, a méně u toho takříkajíc mlaskají,“ napsal Lukáš Wagenknecht v textu pro server Hlídací pes.org.

V Česku se utrácelo za výstavbu golfových hřišť a nemalé peníze stát vydal například i na propagaci pojídání ryb v Česku. Je ovšem otázka, zda kampaň „Ryba domácí“ splnila svůj účel. Podle někdejšího náměstka Andreje Babiše jde o vzorový příklad plýtvání. A když už se pořídí něco užitečného, často je to předražené.

Celý text najdete zde

Jestliže chceme toto všechno změnit, podle autora to bude běh na dlouhou trať. Prvním krokem by ale mělo být zpřístupnění maximálního možného množství informací veřejnosti.

„Určitě potřebujeme přehlednější pravidla. Třeba jako srozumitelnější zákon o veřejných zakázkách, o tvorbě veřejných rozpočtů nebo o finančním řízení a auditu. Ani sebelepší zákon ale nebude fungovat, pokud nebude mezi politiky a úředníky vůle ho dodržovat a vymáhat,“ uzavřel Wagenknecht.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A už je brání ČT.“ Babiš proti Pirátům: Vytáhl i milostný život

19:15 „A už je brání ČT.“ Babiš proti Pirátům: Vytáhl i milostný život

I v neděli se premiér Andrej Babiš (ANO) vymezil proti Pirátům. ,,Česká vláda by měla mít odvahu pro…