Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda se nemusí omlouvat Rittigovi

22.07.2015 13:07

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se nemusí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za mediální výrok, kterým údajně naznačil, že se Rittig podílel na jeho odvolání z funkce. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze, který tak zamítl lobbistovu žalobu na ochranu osobnosti. Verdikt není pravomocný, Rittig proti němu podle svého právníka podá odvolání.

Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda se nemusí omlouvat Rittigovi
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig
reklama

Primátora Svobodu odvolali zastupitelé při tajném hlasování v květnu 2013, nahradil ho Tomáš Hudeček (TOP 09). Svoboda pak v rozhovoru pro Lidové noviny nazvaném „Už od srpna jsme tušili, že přijde rána“ řekl, že postup TOP 09 měl podporu vlivných podnikatelů. „Když se člověk dozví, že v jedné restauraci sedí vysoký činitel pražské topky s pány (Tomášem) Hrdličkou a Rittigem, tak ho to zaujme,“ uvedl. Schůzka se prý odehrála v den hlasování.

Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové nemohli čtenáři tento výrok reálně chápat tak, že se Rittig na odvolání primátora podílel. „Přece není možné, aby někdo na základě rozhovoru v restauraci během jednoho dne rozhodl, že má být primátor odvolán. To, že se někdo s někým sešel v restauraci, není na naší politické scéně něčím, co by mohlo někoho poškodit,“ konstatovala. Rittig ani Svoboda k soudu nedorazili.

Média Rittiga i Hrdličku opakovaně označovala za „kmotry“ ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky.

Rittig nežádal odškodnění, jen proplacení nákladů soudního řízení

Lobbista v žalobě žádal, aby se mu bývalý primátor omluvil za neoprávněný zásah do občanské cti a lidské důstojnosti, a to jednak osobním dopisem, jednak veřejně v Lidových novinách. Finanční zadostiučinění Rittig nepožadoval, pouze náhradu nákladů soudního řízení. „Tvrzení jsou zcela smyšlená a bez jakéhokoli reálného základu. Žalovaný (Svoboda) neprokázal, že jsou pravdivá, a dokonce na toto prokazování zcela rezignoval,“ prohlásil při svém závěrečném návrhu Rittigův právník Vladislav Jirka.

„Žalovaný může nést odpovědnost jen za to, co skutečně řekl, a ne za to, jak to někdo chápe,“ kontrovala Svobodova právnička Kateřina Jirásková. Ta stavěla své argumenty pro zamítnutí žaloby především na tom, že Rittig nemá dobrou pověst, a proto do ní předmětný výrok nemohl zasáhnout. „Žalobce (Rittig) je dlouhodobě označován jako kmotr, případně jako lobbista,“ upozornila.

Doložila to výpisem z internetového vyhledávání, který zahrnoval mimo jiné článek „Lobbista Rittig jednal s novináři nahý“ či „Rittig pózoval jako správný kmotr ve zlaté róběů. Rittigův zástupce reagoval tak, že některé z článků – například zprávy týkající se smyšleného lobbisty Tondy Blaníka či klientovy hrobky na Olšanech – jsou natolik obskurní, že jejich předložení hraničí s pohrdáním soudem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…