Bývalý zástupce Radka Johna podepsal v hospodě manifest. Čtěte

02.04.2013 13:10

Někdejší místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím vložil na svůj profil na ParlamentníListy.cz text, prezentující nové politické hnutí „Obrození“, které Jarolím zakládá. Jak popisuje, zakládací manifest hnutí nazvaný „Velikonoční manifest OBROZENÍ“ podepsal v neděli v teplické restauraci Pod Lampou.

Bývalý zástupce Radka Johna podepsal v hospodě manifest. Čtěte
Foto: hns
Popisek: Tomáš Jarlolím, fotokoláž

„Za dva roky si připomeneme čtvrtstoletí od pádu totalitního režimu v naší zemi. Listopad 1989 znamenal naději, že se vrátíme do rodiny svobodných národů žijících v demokratické pospolitosti,“ píše Jarolím. Jenže místo toho se prý našim „elitám“ podařilo navázat jen na neslavnou tradici předmnichovské republiky. Stále prý fungujeme ve stranicko-lobbistickém systému, který způsobuje mnoho nesnází - politických, kulturních, ale i sociálních.

Vytvořil se zde prý systém vazeb politiků a podnikatelů, systematicky tunelujících náš stát.  „To vše je nesporně důsledek mravního úpadku obyvatel našeho státu započatého za německé okupace a vyvolaného zejména desítkami let vlády komunistů,“ hledá příčiny Jarolím. Tohoto mravního úpadku jsme se prý nezbavili dodnes.

Politici prý již dávno nemají vazbu na své voliče a skrývají se pod ochranou poslanecké imunity a davu na stranických kandidátkách. „Vzdáleni od reality života obyčejných lidí již nemají ani sebemenší pocit odpovědnosti vůči obyvatelům této země,“ tepe někdejší véčkař. Obává se prý zejména důsledků, které by tento stav mohl přinést v podobě agrese vyvolané beznadějí a frustrací obyvatel. Proto se rozhodl založit hnutí, které by přispívalo k mravním principům svobody, demokracie a soucitu.

Celý Velikonoční manifest si přečtěte ZDE

„Svoláváme všechny ty, kteří se cítí součástí českého státu. Ty, kteří jsou ochotni přijmout zodpovědnost a nejen pasivně využívat společenství, ale být i jeho aktivní součástí. Všechny ty, kteří se nebojí projevit osobní statečnost a postavit se dnešní pseudomorálce, korupci a egoismu,“ burcuje se v manifestu.

Toho hodlá hnutí dosáhnout například tím, že v Parlamentu nebude spolupracovat s žádnou ze současných stran, nebo tím, že jeho kandidáti nepřijmou poslanecké mandáty, pokud s jiným „novými“ stranami nebudou mít ústavní většinu. Pokud by se však oba cíle podařilo naplnit, sestavili by vládu nestranických ministrů z řad odborné veřejnosti a žádný z poslanců by nesměl být členem žádné správní či dozorčí rady podniků se státní účastí.

V souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta chtějí změnit ústavní systém z parlamentního na „poloprezidentský“. Mezi další nápady patří přijetí zákona o přiznání k registrovanému majetku s možností propadnutí ve prospěch státu), změna volebního systému do Poslanecké sněmovny z poměrného na většinový a uzákonění odvolatelnosti politiků v průběhu volebního období. Přímo by měli být voleni i hejtmani, primátoři a starostové.

„Jsme přesvědčeni, že je ještě čas zastavit výše jmenované nepříznivé trendy současné české politiky, ekonomiky i celé společnosti,“ uzavírá zakladatel obrozeného hnutí Jarolím svůj manifest.    


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…