ČEZ slaví 20 let. Státu už odvedl stovky miliard

06.05.2012 9:45

Elektrárenská společnost ČEZ slaví v neděli dvacet let od svého vzniku. Za tu dobu odvedla státu skoro 413 miliard korun. Na daních si státní pokladna přišla na 289,705 miliardy korun, na dividendách do ní ČEZ odvedl 82,527 miliardy korun, na darech 6,526 miliardy a z prodeje akcií celkem 34,1 miliardy korun. O datech informuje server Aktuálně.cz.

ČEZ slaví 20 let. Státu už odvedl stovky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Poté, co vláda dne 14. dubna 1992 schválila privatizační projekt státního podniku České energetické závody, vznikla akciová společnost ČEZ dne 6. května téhož roku.

ČEZ ničí životní prostředí a demokracii

"ČEZ se nepochybně během své existence vyšplhal mezi největší a také nevlivnější firmy nejen v Česku, ale v celém středoevropském regionu," konstatuje pro server Aktuálně.cz energetické firmy analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. "Zvláště druhá dekáda byla vyvedená, hlavně pokud úspěch měříme růstem firmy," dodal. Podle nevládních organizací ale Česko platí za úspěch ČEZ příliš velkou cenu. A to hlavně na životním prostředí a kvalitě demokracie.

Karel Polanecký z Hnutí Duha například připomíněl, že úspěch ČEZ ve značné míře stojí na uhelných elektrárnách a exportu elektřiny. "V posledních letech vyváží mezi 11 až 16 terawatthodinami ročně, což je 15 až 20 procent výroby," uvedl. Doma v Česku pak pode něj zůstávají desítky tisíc tun exhalací a poničená krajina.

"Pouze s mírnou nadsázkou lze říci, že politici neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí politiky," připomíná Radim Bureš z Transparency International letitou historii provázanosti politiků v orgánech ČEZ a naopak bývalých zaměstnanců ČEZ v důležitých státních úřadech a dokonce ministerských postech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude záchrana Evropy. Zemanův včerejší návštěvník zvaný „anti-Soros“ budí rozruch na Západě. Aktuální informace

9:25 To bude záchrana Evropy. Zemanův včerejší návštěvník zvaný „anti-Soros“ budí rozruch na Západě. Aktuální informace

Steve Bannon začal své turné po Evropě. Bývalý poradce Donalda Trumpa už navštívil Řím, Prahu a odlé…