ČSSD chce nové volby. Spojme je s volbou prezidenta, vyzývá

5. 9. 2012 15:50

Sociální demokraté považují za jediné východisko z vládní krize předčasné volby do sněmovny, které by se konaly začátkem příštího roku spolu s přímou volbou prezidenta. ČSSD o tom chce s koaličními stranami jednat. Novinářům to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Vládní koalice se podle něj zcela vyčerpala a mocenské spory uvnitř ODS paralyzují její činnost.

ČSSD chce nové volby. Spojme je s volbou prezidenta, vyzývá
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost
reklama

Spojení daňových změn s důvěrou vládě, které po rebelii několika poslanců ODS kabinet Petra Nečase (ODS) chystá, není podle Sobotky řešením. Pokud si ČSSD udrží většinu v Senátu, vládní návrh na zvýšení DPH totiž znovu odmítne, uvedl. "I kdyby tady (ve sněmovně) prošel prostou většinou, my ho chceme vetovat, a koalice by musela dát dohromady 101 hlasů," řekl.

"Nečasova vláda přežívá od jedné krize ke druhé, není možné, aby ČR byla rukojmím mocenské rvačky, ke které dochází uprostřed ODS," uvedl opoziční lídr. Jediným "slušným" východiskem jsou proto podle něj předčasné volby do sněmovny. Opoziční pokus o vyslovení nedůvěry vládě v příštích měsících nevyloučil, ČSSD ale prý počká na to, jak dopadne test vládní důvěry spojený s hlasováním o stabilizačním balíčku, který obsahuje i daňové změny. Referendem o vládě budou podle Sobotky i podzimní krajské volby.

V případě dosažení dohody s vládními stranami o nových volbách si ČSSD dokáže představit kooperaci na přípravě státního rozpočtu pro příští rok, vysvětlil Sobotka. Vláda by ale zřejmě nemohla počítat s hlasy ČSSD při jeho schvalování a sociální demokraté by si také vyhradili právo do takto sestaveného rozpočtu zasáhnout v případě, že by se po předčasných volbách ujali vlády.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…