ČSSD má zájem o vedení sněmovního sociálního výboru

25. 8. 2019 20:40

Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté, co se předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) stala novou poslankyní Evropského parlamentu. Sociální demokracie by se po jmenování předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury nebránila změnám v obsazení sněmovních výborů.

ČSSD má zájem o vedení sněmovního sociálního výboru
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD představila svou rozpočtovou vizi na rok 2020
reklama

V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Zprávu převzala ČTK.

„Je to otázka dalších jednání. Sociální výbor by nám slušel, preferoval bych pro ČSSD předsedu sociálního výboru před zahraničním,“ řekl Chvojka.

V současné době jsou ve Sněmovně neobsazená místa sociálního, školského a zahraničního výboru. Chvojka připomněl, že po předpokládaném odchodu Zaorálka má ČSSD právo na jednoho člověka jako předsedu nebo člena zahraničního výboru. ČSSD ve výboru žádného dalšího zástupce nemá, zahraniční politice se ve Sněmovně věnuje z jejích poslanců ještě Ondřej Veselý, který je členem výboru pro evropské záležitosti. „O případné výměně mezi výbory musíme jednat s ostatními stranami,“ podotkl Chvojka.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik souhlasí, že je třeba se sejít a záležitost vyřešit prohozením výborů. „Když chybí tři předsedové výborů, musí se udělat nějaká rošáda a poskládat je tak, aby fungovaly,“ sdělil Kováčik.

Důvod blokovat případné výměny mezi sněmovními výbory nevidí ani předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Je třeba, aby Sněmovna měla předsedy výborů. Jsme připraveni podpořit jejich fungování, je to otázka respektu a dohody všech,“ uvedl.

Chvojka dnes v OVM také řekl, že je reálné, že ČSSD podpoří návrh státního rozpočtu, v němž se podařilo dohodnout zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun. Jednat však chce ještě o zvyšování platů ve veřejné sféře. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta.

Kováčik uvedl, že také KSČM „velmi reálně“ návrh státního rozpočtu podpoří, dvouprocentní zvyšování platů je podle něho pro komunisty nepřijatelné a požadují čtyřprocentní nárůst. Jednat také chtějí o snížení deficitu rozpočtu ze 40 na 30 miliard korun.

Také opoziční poslanec Bartošek považuje návrh průměrného růstu platů o dvě procenta za nedostatečný. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL sdělil, že jeho strana návrh státního rozpočtu nepodpoří. Prohlásil, že vláda neplní programové prohlášení o rozpočtu bez deficitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…