ČSSD na jihu Moravy zahájila kampaň, tématy jsou mzdy a doprava

29.08.2017 21:33

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) dnes v Brně zahájila kampaň pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Tématem v Jihomoravském kraji jsou mimo jiné mzdy, doprava a sucho. Lídr krajské kandidátky premiér Bohuslav Sobotka řekl, že na jihu Moravy chce vyhrát.

ČSSD na jihu Moravy zahájila kampaň, tématy jsou mzdy a doprava
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně
reklama

Sociální demokraté pro voliče nachystali na Moravském náměstí procházku nejdůležitějšími volebními tématy pro Brno a jižní Moravu. Na tematicky zaměřených stanovištích jim byli k dispozici lidé z prvních sedmi míst jihomoravské kandidátky.

Základním volebním motem strany je skoncování s levnou pracovní silou. Pokud se to podaří dojednat s koaličními partnery, ČSSD chce do konce příštího volebního období zvýšit minimální mzdu na 16 000 korun. Od ledna vzroste o 1 200 korun na 12 200 korun. „Vláda ovlivňuje růst mezd. Tím, že zvyšuje minimální mzdu, tím, že zvyšuje platy učitelů, policistů, hasičů. Chceme, aby i příští vláda pomohla na jižní Moravě zvýšit platy,“ uvedl Sobotka.

Volebním tématem na jihu Moravy je i dopravní infrastruktura. Sobotka uvedl, že chce hájit zásady územního rozvoje tak, jak je schválil kraj. Zároveň chce dopředu posunout klíčové stavby jako obchvat Břeclavi, Mikulova, Bučovic či rozšíření D1 na šest pruhů kolem Brna.

„Další důležitá věc, kde může vláda pomoci, je příprava na sucho, protože náš kraj je v rámci České republiky nejvíce ohrožen změnami klimatu,“ uvedl Sobotka. Doplnil, že je ohledně toho zapotřebí dalších dotačních programů pro zemědělce.

Dvojkou na kandidátce v Jihomoravském kraji je poslanec Roman Sklenák, trojkou poslanec Jiří Petrů. Na kandidátce naopak schází někdejší hejtman Michal Hašek.

Do Brna dorazil i volební lídr sociální demokracie a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Uvedl, že země se dostala do pasti nízkých mezd. „Nízké mzdy, to není téma na jedny volby, to je téma na národohospodářskou strategii, která z této země přestane dělat přívěsek Německa, Rakouska a bohatých firem a udělá z nás zemi, která bude stát na vlastních nohách,“ řekl.

Podle posledního volebního průzkumu agentury Median by letošní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druzí sociální demokraté by dostali hlas od 14,5 procenta voličů a třetí komunisty by volilo 13 procent hlasujících. Termín sněmovních voleb prezident Miloš Zeman stanovil na 20. a 21. října.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…