ČSSD po ,,držkopádu" na 5,5 procenta otáčí: Babiš by to nemusel mít marné. Objevují se tyto informace

05.12.2017 6:56

Poslanci ČSSD jsou na vážkách. Mají podpořit Andreje Babiše (ANO) a pomoci mu tak získat důvěru pro jeho menšinovou vládu? Píše o tom deník Právo.

ČSSD po ,,držkopádu" na 5,5 procenta otáčí: Babiš by to nemusel mít marné. Objevují se tyto informace
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna po vyhlášení výsledků voleb

Sociální demokracii i po volbách stále klesají preference. Podle posledního průzkumu společnosti Kantar by získala 5,5 procenta, což je o téměř 2 procenta méně, než získala v posledních sněmovních volbách. I z toho důvodu část poslanců přemýšlí nad tím, zda by neměli podpořit Andreje Babiše a získat tak třeba část voličů zpět. Poslanec Petr Dolínek v té souvislosti řekl, že by o problému nechal rozhodnout členy ve vnitrostranickém referendu. 

Anketa

Měla by ČSSD vstoupit do vlády Andreje Babiše či ji podpořit?

34%
hlasovalo: 5155 lidí

K situaci se vyjádřil i poslanec Jaroslav Foldyna, který podotkl, že je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly s Andrejem Babišem komunikovat a tolerovat jeho vládu. Jak dodává, strašení Babišem nepřineslo žádný výsledek. „Na Babiše všichni koukají, horší jsou ti podnikatelé, jako je pan Bakala, kteří ovlivňují politiku za oponou,“ dodal.

Zároveň by podle jeho slov také mělo být jasně řečeno, kdo stranu řídí. „Je to poslanecký klub? Je to Milan Chovanec? Je to premiér? Lidé od nás nic neslyší, jen stížnosti, že SPD jsou fašisti nebo nacionalisti, Babiš je takový a makový. Na tom jsme volby projeli a my v tom pokračujeme,“ sdělil také Foldyna.

Další z poslanců se pak obává předčasných voleb, které by podle něj mohly být pro stranu likvidační. „Měli bychom jim zabránit, začít dělat politiku směrem k této zemi. A této zemi neprospěje rudo-fašisticko-populistická koalice,“ řekl jasně. 

Proti však je například předseda klubu ČSSD Jan Chvojka, jenž si myslí, že sociální demokracie by neměla tolerovat vládu Andreje Babiše jen proto, aby něčemu zabránila. „Buď bude ANO s ČSSD odpovědně jednat o případných personálních a programových shodách, nebo tomu bude jako doteď, kdy Babiš jednání o sestavování vlády jen předstíral. Ale bianco šek mu do Strakovky nikdo podepisovat nebude,“ řekl Chvojka.

Sociální demokraté nejsou sami, kdo si pohrává s myšlenkou Babišův kabinet ve druhém pokusu podpořit. Právo uvádí, že přemýšlí i část ODS. A ve hře jsou samozřejmě i lidovci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan i Fiala mimo. Do bitvy o premiéra se vloudila chyba. Rozhodující. Babišovi stačí jedna věta?

16:00 Rakušan i Fiala mimo. Do bitvy o premiéra se vloudila chyba. Rozhodující. Babišovi stačí jedna věta?

ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit se zástupcem výzkumné agentury Phoenix research Peterem Svo…