ČSSD podá ústavní stížnost proti církevním restitucím, uvedl Tejc

8. 11. 2012 17:02

Opoziční ČSSD přichystá ústavní stížnost kvůli církevním restitucím. Napadne údajnou nerovnost restituentů, proceduru schvalování předlohy i to, že peníze mají dostat i církve, které byly registrovány po roce 1948. Novinářům to dnes řekl předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc.

ČSSD podá ústavní stížnost proti církevním restitucím, uvedl Tejc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc

"Není normální, aby restituenti v 90. letech získávali mnohem menší kompenzace za nevydaný majetek než církve," soudí Tejc. Rozdíl je podle něho v miliardách, možná v desítkách miliard korun.

Sociální demokraté stejně jako komunisté zpochybňují i proceduru projednávání návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi ve Sněmovně po senátním vetu. Podle Tejce měla být předloha zařazena a projednána na nejbližší schůzi, dolní komora ji ale z programu i hlasy koalice vyřadila. Pokud byl vyřazen, o zákonu se už nemělo jednat a už vůbec ne hlasovat, tvrdí šéf poslanců ČSSD.

Peníze i pro nové církve?

Ústavní soud by podle něho měl posoudit i to, že peníze mají dostat i církve registrované po 25. únoru 1948. Je jich podle Tejce šest; poslanec konkrétně zmínil Apoštolskou církev, která byla registrována až v roce 1989 a má prý získat přes miliardu korun.

Církve by od státu měly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

5:15 Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

TÝDEN V MÉDIÍCH S vnitroódeesáckými mechanismy, díky nimž se vyhazují z ODS ti, kteří nad svými spo…