ČSSD podává ústavní stížnost na církevní resituce

18.02.2013 11:01

Sociální demokracie podává ústavní stížnost na církevní restituce. "Máme k nim několik výhrad. Má být vydán majetek, který podléhal veřejnoprávní regulaci, a chceme, aby soud prověřil argument, zda nemá být vydán majetek, který církvím nepatřil," řekl iDNES.cz předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Konkrétní body kritiky představil na tiskové konferenci šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

ČSSD podává ústavní stížnost na církevní resituce
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jeroným Tejc a Bohuslav Sobotka

"Jeden z argumentů naší ústavní stížnosti se týká i toho, že se restituce týkají uzavřené skupiny církví a že jiné církve tak budou v následujících letech z financování vyloučeny," řekl Sobotka.

Tejc doplnil, že nikde nelze dohledat, na základě čeho byla vypočtena celková částka, která se církvím bude vyplácet prostřednictvím náhrad. Kromě toho ČSSD zpochybňuje, proč se restituce týkají i některých církví, které nebyly v roce 1948 zaregistrovány.

"Nejedná se o restituci v pravém slova smyslu, jedná se o to, aby stát pod rouškou restituce rozhodl o financování pouze vybraných církví," prohlásil Tejc.

Církvím, zejména katolické, má být vydán majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun. Kromě toho má být církvím, které se k dohodě se státem připojily, v průběhu následujících třiceti let vyplacena náhrada 59 miliard korun. Částka bude navíc úměrně navyšována o inflaci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…