ČSSD v krajích nepracuje po rathovsku, přesvědčoval v ČT Tejc

16.5.2012 11:11 odp.

Miliónová středočeská detektivka pokračuje. David Rath rezignoval na post hejtmana a vystoupil z ČSSD. Soudce se ale bojí, že by mohl zmizet nebo ovlivňovat svědky. Proto ho poslal do vazby. Na Ratha zároveň čím dál tím víc tlačí jeho kolegové ze sněmovny, aby složil poslanecký mandát. Mezi nimi i člen mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc.

ČSSD v krajích nepracuje po rathovsku, přesvědčoval v ČT Tejc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc s Davidem Rathem

Samotné vyšetřování kauzy dál provázejí spekulace. Včera údajně kriminalisté našli dalších 30 milionů. Pořád se ale neví, odkud pocházely. Zda peníze byly úplatky a zda mohly souviset s financováním středočeské ČSSD, musí prošetřit policie.

Aktuálně je pro ČSSD důležité, aby jasně ukázala, že jde o individuální selhání jednoho korupčníka. „Davida Ratha jsme k odstoupení ze sněmovny vyzvali, věřím, že se vzdá i svého mandátu. Aktuálně není hejtmanem, zastupitelem, členem ČSSD. Je nezařazeným poslancem,“ vysvětluje Jeroným Tejc v pořadu Události, komentáře.

Výbor by si měl poslechnout i druhou stranu, byť je jasné, jak to dopadne, míní Tejc

Přesto by podle Tejce měl mít mandátový a imunitní výbor možnost poslechnout si druhou stranu, tedy Davida Ratha. „Byť je na 99,9 procent jasné, jak to dopadne,“ připouští Tejc.

Zároveň si je poslanec ČSSD vědom, že míček je na straně sociálních demokratů. „Musíme jasně oddělit individuální selhání od toho, jak pracuje ČSSD v krajích,“ burcuje Tejc.

Němcová říká nepravdy, ohrazuje se člen mandátového výboru

Této snaze ovšem nepomohlo obvinění Miroslavy Němcové, že si Bohuslav Sobotka odnesl spis Davida Ratha do Lidového domu.

„Není to vůbec pravda. V době, kdy paní Němcové tu konferenci pořádala, už měl mandátový výbor materiály několik hodin na stole,“ vysvětluje Tejc.

Další nepravdou je, že by se jednalo o policejní spis. Podle Tejce materiály neměly nic společného s policejním spisem. „Byla to žádost o vydání Ratha sněmovnou,“ popisuje Tejc.

Peníze končily u Ratha doma, ne v pokladně ČSSD, vysvětluje Tejc

Ten na situaci nevidí nic špatného. ČSSD ani její předseda si prý spis nikam neodnášeli. „Pokud je dopis předán předsedovi výboru a nese jej tajemník, tak nevidím nic špatného na tom, aby jej předal co nejrychleji tam, kde předseda je,“ vysvětluje Tejc proces, jak se dopis dostal do Lidového domu do rukou Bohuslavu Sobotkovi, který je předsedou imunitního výboru sněmovny.

Pro Tejce je vysvětlení, že se jednalo v případě korupčních činností Davida Ratha o individuální selhání jednoduché. „Pokud ty prostředky končily u někoho doma, tak šlo o hamižnost jednoho člověka, to je evidentní,“ věří Jeroným Tejc.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

8:10 František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

Ať stojí chleba 150 korun. A seberte peníze neziskovým organizacím. Mimo těch, co dělají děti. Hudeb…